Jau ziņots, ka septembrī Talsu un Tukuma novados notiks vairāki pasākumi, kas veltīti pasaku un teiku krājēja, rakstnieka un skolotāja Anša Lerha-Puškaiša 150 gadu jubilejai.
 
Jubilejas mēneša laikā norisināsies konkurss "Pastāsti savu pasaku". Darbi konkursā jāiesniedz līdz 10. septembrim, bet uzvarētāja apbalvošana notiks 12. septembrī plkst. 13 Talsu novada muzejā.
 
4. septembrī plkst. 17 notiks pasākums "8 kilometri dzejas" – Talsu novada literātu pārgājiens pa A. Lerha-Puškaiša ielu līdz stipriniekam Ojāram Cīruļu kapsētā. 8. septembrī plkst. 15 notiks ceļojuma spēle "A. Lerha-Puškaiša laikā" – tā būs ekskursija ar pārsteigumiem un uzdevumiem. 12. septembrī plkst. 13 Talsu novada muzejā notiks pasākums "A.Lerhim-Puškaitim – 150", kurā piedalīsies Dr.philol. Guntis Pakalns, Džūkstes pasaku muzejs, stāstnieces no Kurzemes kultūras mantojuma centra "Kūrava", folkloras kopa "Talsi", Laursonu ģimene no "Puškaišu" mājām, Talsu Valsts ģimnāzijas skolnieki un teātra studija "Te".
 
26. septembrī plkst. 10 Rīgas Latviešu biedrības namā notiks zinātniska konference un sarīkojums "A. Lerhim-Puškaitim – 150", kurā piedalīsies arī folkloras kopa "Talsi", Talsu Valsts ģimnāzijas teātra studija "Te" un Talsu novada muzejs.
 
Visu septembri Talsu bērnu bibliotēkā notiks "Pasaku lasījumi". Aicināti pieteikties 4.-6. klases skolēni.
 
Sākot ar 12. septembri, Talsu novada muzejs piedāvās izglītojošo programmu "Ciemos pie pasaku tēva".
 
Lerhis-Puškaitis dzimis 1859. gada 2. septembrī Talsu novada Ģibuļu pagasta Pastendes "Cīruļu" mājās. Viņš mācījis bērnus Annenieku pagastā, vēlāk Džūkstes Lancenieku skolā. Savā neilgajā mūžā – 44 gados – savācis vairāk nekā 1900 pasaku, 3300 teiku, nostāstu un anekdošu. Tās izdotas septiņos sējumos, ietverot visus līdz 1900. gadam apzinātos latviešu pasaku un teiku materiālus. Šie krājumi kopā ar Krišjāņa Barona "Latvju dainām" veido latviešu folkloristikas pamatu.
 
A. Lerhis-Puškaitis arī pats rakstījis stāstus, autorpasakas un tēlojumus. Skolotājs miris 1903. gada 30. martā un apbedīts Džūkstes kapsētā.
 
 
Kārlis Lithens LETA
Copyright © LETA