Fotoizstāde ir Latvijas Vides aizsardzības fonda finansētā Latvijas dabas fonda (LDF) projekta noslēguma pasākums. Šī projekta galvenais mērķis ir piesaistīt sabiedrības uzmanību savvaļas augu aizsardzībai. Par projektu un tā norisi sīkāk lasāms fonda mājaslapā www.ldf.lv un projekta mājaslapā www.auguvestnieciba.lv, bet izstādē redzami Latvijas Augu vēstniecības vēlēšanu uzvarētāji – 26 mūsu augi, kas saņēmuši visvairāk balsu katrā no Latvijas rajoniem. Katru fotouzņēmumu papildina īss auga jeb vēstnieka vēstījums par savu misiju Latvijas dabā.

RCB Bērnu un jauniešu literatūras nodaļa būs vēstniecības štāba mītne līdz oktobra beigām, kad izstāde turpinās savu ceļojumu pa Latvijas bibliotēkām, bet viens no vēstnešiem paliks Rīgas Centrālajā bibliotēkā, lai atgādinātu mums, cik skaista un saudzējama ir mūsu zeme. Savukārt digitāla Augu vēstniecības fotouzņēmumu kolekcija tiks nosūtīta itin visām Latvijas bibliotēkām.

Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācijas direktore Sandra Bērziņa, prāvs skaits Latvijas Dabas fonda darbinieku, starp kuriem bija arī LDF valdes priekšsēdētājs Ivars Kabucis un projekta vadītāja Ilze Salna, Rīgas Centrālās bibliotēkas darbinieki ar Bērnu un jauniešu literatūras nodaļas vadītāju Natāliju Hološu priekšgalā, kā arī valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmas" direktors Armands Magone, direktora vietniece Sandra Ozoliņa, VVBIS projekta vadītājs Aldis Liepa un citi labi pazīstami aģentūras darbinieki. Tieši ar aģentūras atbalstu Augu vēlēšanas norisēja lielākajās Latvijas rajonu bibliotēkās. Ilze Salna uzskata, ka Latvijas dabas fonda un "Kultūras informācijas sistēmu" sadarbība varētu veicināt ar dabu un tās aizsardzību saistītās informācijas uzkrāšanu, apzināšanu un izmantošanu (arī) bibliotēkās. Kopīgu projektu realizācija mudinās sabiedrību apgūt jaunas zināšanas un plaši pielietot jaunās tehnoloģijas, Šāda sadarbība nākotnē varētu rosināt arī jaunas datubāzes radīšanu. Šādā datubāzē varētu tikt apkopota visa informācija par Latvijas dabu.

Izstādes atklāšanas laikā tika svinīgi parakstīts Latvijas Dabas fonda un valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmas" sadarbības memorands. Memorands paredz, ka kopīgiem spēkiem tiks veicināta sabiedrības informētību par dabas aizsardzību. Nozīmīga loma šajā darbā ir arī informācijas mītnei bibliotēkai.

Augu vēstniecības atklāšanas pasākuma otrajā daļā Ilze Salna un Ivars Kabucis iepazīstināja ar vēstniekiem, precīzāk, stādīja viņu prominencēm vēstnieku kungiem un kundzēm priekšā bibliotēkas apmeklētājus. Šoreiz tie bija Rīdzes pamatskolas audzēkņi. "Augi stāsta par zemi, kurā viņi aug, un dzīvniekiem un kukaiņiem, kas meklējami tieši šajā pļavā vai mežā", stāsta Ivars Kabucis. Tā, piemēram, orhidejai līdzīgā dzeltenā dzegužkurpīte ("ar brūnām bantītēm"), kas vēstniecībā ieņem vērtīgo mežu vēstneses amatu, aug tikai tādos mežos, kas netiek cirsti, jo no sēkliņas līdz pirmajam ziedam dzegužkurpītes dzīvē jāpaiet vismaz 15 gadiem (!). Savi noslēpumi un stāsti ir katram no vēstniekiem, un Latvijas Dabas fonds mūs aicina šos noslēpumus palīdzēt glabāt.

Informāciju sagatavoja:
Daina Ģeibaka