Patiesi iepriecinoša ziņa ir tā, ka bērnu dāvinātās šokolādes grāmatas katrā no četrām vērtētāju vecumgrupām šogad nonāk arī pie latviešu rakstniekiem un māksliniekiem. 2001. gadā, kad Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs aizsāka šo programmu, bērni augstāk vērtēja tulkoto literatūru. Šobrīd jau ir izdevies izaudzināt lasītājus nacionālajai bērnu un jauniešu literatūrai.

Lielie lasīšanas svētki Rīgā norisinājās jau sesto reizi, kas ir svinīgs veselu gadu ilguša lasīšanas maratona noslēgums. No katras žūrijas bibliotēkas bija ieradies viens delegāts. Svētkus vadīja Bērnu žūrijas simbols Zaļais vīriņš un viņam šogad bija divi palīgi – Gaiļa kungs un Vikings.

Bērnu žūrijas 2008. gada kolekcijā bija iekļautas 12 dažādu izdevniecību jaunākās grāmatas: "Zvaigzne ABC", Jāņa Rozes apgāda, liels un mazs, Pētergailis, Omnia mea, Jumava, Lietusdārzs, Alis, Zelta grauds, ¼ satori, Astlandia, Datorzinību centrs.

Apbalvotie grāmatu autori, mākslinieki, tulkotāji un izdevniecības.
1. – 2. klašu Latvijas Bērnu žūrija 2008.gadā piešķīrusi:
  • 3. vieta Māris Rungulis "Pasaka par Tebras bebru", mākslinieks Aleksejs Naumovs, izdevniecība "Pētergailis",
  • 2. vieta Urmass Nemvalts "Mazo vīru stāsti", izdevniecība "Astlandija",
  • 1. vieta Inese Zandere "Ko teica Gaiļa kungs", māksliniece Ilze Vītoliņa, izdevniecība "liels un mazs".
3. – 4. klašu Latvijas Bērnu žūrija 2008. gadā piešķīrusi:
  • 3. vieta Māra Cielēna "Pūčumuižā mums jāpietur", māksliniece Ilze Dambe, apgāds "Lietusdārzs",
  • 2. vieta Kristīne Nestlingere "Vaukšķis", izdevniecība "Zvaigzne ABC".
  • 1. vieta Mauri Kunnass, "Vikingi nāk", tulkotāja Maima Grīnberga, izdevniecība "Jumava".
5. – 7. klašu Latvijas Bērnu žūrija 2008.gadā piešķīrusi:
  • 3. vieta Kārlis Vērdiņš "Burtiņu zupa", mākslinieks Otto Zitmanis, apgāds "liels un mazs",
  • 2. vieta Mišela Peivere "Vilkabrālis", tulkotājs Andis Būrmanis, apgāds "Zvaigzne ABC",
  • 1. vieta Sampē "Marselēns Kajū".
8. – 9. klašu Latvijas Bērnu žūrija 2008. gadā piešķīrusi:
  • 3. vieta Kira Poutanena "Skaistā jūra", tulkotāja Maima Grīnberga, Jāņa Rozes apgāds,
  • 2. vieta Kristīne Ulberga-Rubīne "Es grāmatas nelasu", apgāds "ALIS",
  • 1. vieta Māris Rungulis "Avenes", māksliniece Agija Staka, apgāds "Zvaigzne ABC".
Latvijā ir 17 tūkstoši lasīšanas ekspertu, kuri aizrautīgi darbojas Bērnu žūrijā, dažs jau piecus un pat sešus gadus. 573 bibliotēkās Latvijā un 14 latviešu diasporas centros visā pasaulē (ASV, Īrijā, Dānijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Somijā, Krievijā, Austrālijā) veselu gadu rūpīgi strādājusi tūkstošskaitlīga analizētāju un vērtētāju armija, kas nu ir nominējusi populārākās bērnu grāmatas. Ar savu dedzību Bērnu žūrijas eksperti ir aizrāvuši daudzus savus skolas biedrus un draugus, brāļus un māsas.

Pasākuma laikā noslēdzās arī divi "Bērnu žūrijas" satelītkonkursi – karikatūru konkurss par tēmu "Kas tev traucē lasīt?", "Kas veicina lasīšanu?" un konkurss "Labākais Bērnu žūrijas aģents" – žūrijas eksperti, kuri savus draugus iesaistīja Bērnu žūrijā. Latvijas Jūras spēki laureātiem dāvina braucienu ar kuģi pa jūru.

Informāciju sagatavoja:
Silvija Tretjakova
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bērnu literatūras centra vadītāja
Tālr.: 67312792, mob. tālr.: 29492456