"Vidzeme" pēc rekonstrukcijas kļuvusi par ģimenes bibliotēku un ar savām plašajām un moderni aprīkotajām telpām būs pieejama daudz lielākam lasītāju skaitam. Rekonstrukcija ir viens no etapiem Rīgas domes Kultūras departamenta realizētajā kopējā Rīgas Centrālās bibliotēkas koncepcijā.

Pēc rekonstrukcijas "Vidzemei" ir gaišākas un plašākas telpas, kas aprīkotas ar modernu tehnoloģiju. Bibliotēkas ēka, kas lasītājiem būs atvērta no 29. maija, kopā ar jaunuzcelto piebūvi tagad veido vairāk nekā 1000 kvadrātmetru lielu kopējo platību – apmēram par vienu trešdaļu vairāk nekā iepriekš. Tas pavērs iespējas lielākai lasītāju plūsmai un dažādām citām aktivitātēm.

Bibliotēka atrodas zem Gaisa tilta, stratēģiski izdevīgā vietā – pieejama gan centra, gan Vidzemes priekšpilsētas iedzīvotājiem. Bibliotēka ir pieejama cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo ārpusē ir izbūvētas uzbrauktuves un ēkā darbojas lifts.

"Vidzemes" ēka rekonstruēta saskaņā ar Rīgas domes apstiprināto Rīgas Centrālās bibliotēkas un tās filiālbibliotēku tīkla optimizācijas koncepciju, uz jaunajām telpām pārceļot arī Zemitānu filiālbibliotēkas krājumu. Balstoties uz šo koncepciju, šī gada 23.aprīlī jaunās telpās durvis vēra arī rekonstruētā Grīziņkalna filiālbibliotēka Alauksta ielā 10.

Rīgas domes Kultūras departamenta direktore Diāna Čivle apgalvoja, ka atjaunotā bibliotēka atbilst visām mūsdienīgas municipālās bibliotēkas prasībām, vienlaikus pārmantojot un turpinot vēsturiskās tradīcijas. "Rīdzinieki arvien vairāk novērtē bibliotēku lomu ne tikai tradicionālā izpratnē – kā vietas, kur var gūt pieeju jebkura veida literatūrai, bet arī kā informācijas un kultūrizglītības centrus pilsētā," teica Čivle.

Šī gada 18. aprīlī Rīgas dome un "Vidzeme" saņēma "Trešā tēva dēla balvu", kas godina bibliotēku un pašvaldību veiksmīgo sadarbību Latvijas valsts un Bila un Melindas Geitsu fonda līdzfinansētajā publisko bibliotēku attīstības projektā. Rīgas Centrālās bibliotēkas 42 filiālbibliotēkās, ieskaitot filialbibliotēku "Vidzeme", bez maksas var izmantot projekta ietvaros iegādāto datortehniku un datorpakalpojumus – internetu, biroja programmas, kā arī dažādas datubāzes.

"Vidzeme" iecerēta kā daudzpusīga ģimenes bibliotēka. Bibliotēkā iekārtota novadpētniecības lasītava. Savukārt nodarbību telpā var izmantot mobilo datorklasi, tā ir vieta arī profesionālajām un mūžizglītības nodarbībām un citiem bibliotēkas pasākumiem.

1895. gadā celtais nams ir nozīmīgs koka arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kurā Rīgas dome, nopērkot īpašumu, 1926. gadā atvēra vienu no vecākajām Rīgas publiskajām bibliotēkām jeb devīto brīvbibliotēku – lasītavu. Bibliotēkā savulaik strādājis žurnālists un literāts Jūlijs Krūmiņš, Vilis Lācis un Fricis Rokpelnis.

"Vidzemes" ēkas būvprojekta autors ir SIA "Arhitekta L.Šmita darbnīca", bet būvdarbus veica SIA "NĪA". Būvniecības darbi kopumā izmaksāja 718 494 latus, ieskaitot vispārējos celtniecības darbus, kas ir gandrīz puse no summas, centrālapkures un ūdensapgādes sistēmas rekonstrukciju, elektroapgādi, lifta un saimniecības ēkas izbūvi, ārējās teritorijas labiekārtošanas darbus un citus remontdarbus.

Rekonstrukcijas projekts tika izstrādāts 2003. gadā, bet ēku nodeva ekspluatācijā šī gada 9. aprīlī. Projekta un darbu pasūtītājs ir Rīgas domes Īpašuma departaments.

Aija Eriņa LETA