Izstādes veidotāji ir Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Nacionālo Vēstures muzeju, Latvijas Valsts vēstures arhīvu, Brazīlijas latviešu draugu biedrību, topošo muzeju un pētniecības centru “Latvieši pasaulē”.

Izstādē “Pēc zemes, taisnības un gaismas” skatāmi materiāli par latviešu izceļošanu uz Brazīliju 19.gs. beigās, uz Krieviju 19.gs. otrajā pusē un 20.gs. sākumā, kā arī materiāli par tā saucamo “veclatviešu ierašanos” ASV 19.gs. nogalē. Ekspozīcija ar savu materiālu klāstu, dokumentiem, fotogrāfijām, dažādiem izdevumiem skaidro aizbraukšanas cēloņus, mēģina rast atbildi, vai izceļotāji, cenšoties izrauties no nabadzības un meklējot taisnību, ko varētu dot gara brīvība, sasniedza to, ko vēlējās. Izstāde stāsta par to, kā latvieši iedzīvojās svešās zemēs, mēģinot saglabāt latviskumu, kā centās kalpot Latvijai, kā viņu rīcību vērtēja dzimtenē.

Izstādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un SIA “AL MILE”.