Grāmatu konkurss "Zelta ābele 2008" šogad var lepoties ar bagātu ražu – 88 izdevumiem, ko iesniedza 42 izdevēji.

Žūrijas komisijā darbojās mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, žurnāla "Iespiedgrafika" redaktore Ieva Bečere, Saeimas Informācijas centra vadītāja Anita Dūdiņa, izdevniecības "BaltaEko" Ražošanas daļas vadītāja Inese Kārkliņa, "Arctic Paper Baltic States" izpilddirektore Ruta Svaža, māksliniece Gita Treice, māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja, mākslinieks Aivars Plotka un mākslinieks Aivars Sprūdžs.

Žūrijas komisijas vadītāja mākslas zinātniece Burāne atzīst, ka bija diskusijas, kuras izvērtās ne tikai par poligrāfijas un mākslas zinātnes jēgpilnām sarunām, bet arī par to, kādu grāmatu lasītājs šodien grib redzēt, kādas grāmatas ir nepieciešamas Latvijā un kā vispār atgriezt vienu daļu sabiedrības pie grāmatas. "Protams, internets mūsu dzīvi tikai atvieglo, tomēr tā informācija, ko iegūstam no interneta, nav salīdzināma ar tām zināšanām un to māksliniecisko piepildījumu, ko iegūstam, lasot, pāršķirstot un turot rokā labu un skaistu grāmatu," uzskata Burāne.

Latvijas Bibliotēku attīstības institūts konkursa noslēgumā atklās aptaujas rezultātus par bibliotēkās pieprasītāko grāmatu, Latvijas Grāmattirgotāju asociācija – par grāmatnīcās vispieprasītākajām grāmatām. Savu balvu pasniegs arī portāls "Delfi", kurā mēneša garumā ikviens varēja balstot par, viņaprāt, skaistāko grāmatu. Latvijas Grāmatizdevēju asociācija pasniegs balvu žurnālistam "Grāmatizdevēju draugs".

Konkurss sniedz iespēju salīdzināt un izvērtēt iepriekšējā gada veikumu un ieraudzīt savas un kolēģu veiksmes un kļūmes, rosina paraudzīties uz grāmatu arī kā uz vairāku autoru kopīgi radītu mākslas priekšmetu. Konkursā tiek vērtēts grāmatas vizuālais tēls un tā atbilstība grāmatas saturam.

Grāmatu konkursa "Zelta ābele" 16 gados 168 izdevēji ir iesnieguši 1343 grāmatas, 12 dažādās nominācijās ir apbalvotas apmēram 400 grāmatas.

Līdz 2009. gada nogalei pa Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālēm ceļu turpinās izstāde "Zelta ābele 2008", bet vēl līdz 1. maijam nominētās grāmatas apskatāmas Latvijas Nacionālās bibliotēkas Elizabetes ielas skatlogos.

Emīlija Kozule LETA