Afroamerikāņu vēstures mēnesi ASV katru gadu atzīmē jau kopš 1926. gada, kur vispirms tas svinēts kā nēģeru vēstures nedēļa, un tradicionāli tā laikā piemin un godina afrikāņu izcelsmes amerikāņu vēsturi.

Afroamerikāņu vēstures mēneša atklāšanas pasākums būs amerikāņu blūza dziedātājas Noras Džīnas Bruso (Nora Jean Bruso) un Latvian Blues Band koncerts Bites blūza klubā, un pasākumu atklās vēstniece Ketrīna Toda Beilija. Dzimusi reģionā ar spēcīgām blūza tradīcijām, Misisipi deltā, Nora Džīna Bruso ir blūza dziedātāja meita, kas uzaugusi, klausoties ģimenes locekļu izpildīto blūza klasiku. Nora Džīna Bruso ir uzstājusies Eiropā, Kanādā un ASV, tādējādi iegūstot starptautisku atzinību. Viņas pēdējais CD, Going Back to Mississippi, izdots 2004. gadā. Viņas vizīte Latvijā ir veiksmīgs ASV vēstniecības un Bites blūza kluba sadarbības rezultāts. 1. februārī māksliniece vispirms uzstāsies lūgtiem viesiem, bet gan 1., gan 2. februārī plkst. 22:00 klubā būs koncerti plašākai publikai.

Mēneša pasākumu ietvaros afroamerikāņu izcelsmes basketbolists, ASV Rīga aizsargs Kērtiss Miledžs (Curtis Millage) apmeklēs vidusskolas, lai ar skolēniem diskutētu par stereotipiem un toleranci.

Trešajā februāra nedēļā Rīgā ieradīsies divi izcili lektori no ASV Kongresa bibliotēkas Folkloras centra un Lomaksa arhīva, lai nolasītu trīs lekcijas un uzstātos ar audiovizuālām prezentācijām par afroamerikāņu folkmūziku. Folklorists un antropologs Alans Lomakss (Alan Lomax) veltīja savu dzīvi 20. gadsimta folkmūzikas vākšanai, īpaši pievēršoties afroamerikāņu mūzikai, un, to vācot, viņš devās pat uz fermām un cietumiem. Ieraksti, tostarp arī intervijas ar pasaulslaveniem blūza dziedātājiem, pašlaik ir unikāla liecība par blūza pirmsākumiem, turklāt tos izmantojuši arī pazīstami mūsdienu mākslinieki (piemēram, Mobijs). Anna Lomaksa Vuda (Ann Lomax Wood), Alana Lomaksa meita, un dr. Tods Hārvijs (Todd Harvey), Folkloras centra speciālists, kopā ar klausītājiem dosies aizraujošā ceļojumā, kas palīdzēs izpētīt afroamerikāņu mūziku. Paredzētas trīs lekcijas – 11. februārī Latvijas Universitātē, 12. februārī Latvijas Kultūras akadēmijā, un 13. februārī Mūzikas akadēmijā.

Dažādi pasākumi norisināsies arī Liepājas ASV Info centrā, savukārt Daugavpils ASV Info centrs sadarbībā ar Naujenes bibliotēku un Naujenes bērnu un jauniešu centru organizēs literatūras un plakātu izstādi, kas būs apskatāma Naujenes bērnu un jauniešu centrā.

"Mēs nevaram izprast Amerikas Savienoto Valstu vēsturi, neizprotot afroamerikāņu lomu tajā," saka vēstniece Ketrīna Toda Beilija. "Šogad esam izvēlējušies izcelt ļoti nozīmīgo afroamerikāņu ieguldījumu Amerikas kultūras attīstībā, un labākais veids, kā to izdarīt, ir ar blūza palīdzību. Esmu ļoti priecīga paziņot par afroamerikāņu vēstures mēneša atklāšanu, un ceru, ka mūsu pasākumi ļaus apgūt jaunu, aizraujošo afroamerikāņu vēstures aspektu."

Informāciju sagatavoja:
ASV vēstniecības Preses un kultūras nodaļa
Tālr.: 371 750-9037, 750-9022