Ir cilvēki, kurus vienmēr prieks satikt, un tāda ir arī Užavas bibliotēkas vadītāja Dagnija Latiša. Viņas seju allaž rotā patiess smaids, jo užavniecei ir prieks satikt savus lasītājus un patīk darbs, kas tiek veikts jau 33 gadus.

Sagaidot zīmīgo valsts dzimšanas dienu, Dagnija rosināja pagasta iedzīvotājus iesaistīties akcijā “Izlasi simts grāmatas!”, tā notika no 2017. gada 3. aprīļa līdz 2018. gada 23. oktobrim. Vija Bērente šajā laikā paguva izlasīt 220 grāmatu! Viņa labprāt izvēlas latviešu oriģinālliteratūru, ievērojamu cilvēku biogrāfijas un izdevumus par Latvijas vēsturi. Lasītāja vienmēr interesējas par grāmatu jaunumiem un aktīvi izmanto starpbibliotēku abonementu un Ventspils bibliotēkas rotējošā fonda grāmatas. Vijai bērnībā lasīt iemācījis tēvs, viņas ģimenē visi bijuši lieli lasītāji. Viena no pirmajām iepazītajām grāmatām vēstījusi par Toma Sojera piedzīvojumiem. “Tagad lasu katru dienu un nedēļā vismaz piecas grāmatas – kā citādi, jo patīk laba lasāmviela. Man jāsaka Dagnijai liels paldies, jo viņa ļoti rūpējas, lai man vienmēr būtu pieejama tā literatūra, kas interesē,” saka Vija. Uzcītīga Užavas bibliotēkas apmeklētāja ir arī Signe Štelbauma, kurai rit 89. mūža gads. Viņas pirmajai izlasītajai grāmatai uz vāka bija attēlots gailis, to meitene izmantojusi, lai mācītos burtot. Signei vienmēr ir paticis lasīt, bet viņa neizvēlas biezus romānus, lielākoties dodot priekšroku saistošiem aprakstiem par dzīvnieku pasauli. Jaunībā bijusī rīdziniece aizrāvusies ar ātrslidošanu, iegūts pat čempiones tituls, uzstādīti rekordi, un tolaik lasīšana nebija pirmajā vietā. Tai neatlika daudz laika arī studiju gados, bet, uzsākot darba gaitas, Signes rokās atkal arvien biežāk parādījusies grāmata. Ar interesi izzināti Džeralda Darela darbi, paticis arī Viļa Lāča radītais vienkāršo darba cilvēku dzīves atainojums. Tagad Signe vairāk uzticas Dagnijas ieteikumiem – ko bibliotekāre piedāvā, to užavniece lasa. Tā iepazīta Noras Ikstenas daiļrade un izlasīts viņas romāns “Mātes piens”. Signe sūkstās, ka redze vairs nav tik laba, kā iepriekš, tādēļ pēdējos gados lasīšanai var atvēlēt mazāk laika, tomēr ceļš uz bibliotēku netiek piemirsts, jo te var paņemt arī iemīļotos žurnālus, piemēram, “Ievu” un “Patieso Dzīvi”. Dagnija ar prieku secina, ka viņas vadītajā iestādē lasītāju skaits nesamazinās, bet pieaug. Ap 150 interesentu lasa grāmatas un žurnālus, vēl 50 regulāri iegriežas bibliotēkā, lai izmantotu citus pakalpojumus, tostarp strādātu ar datoru. Tie, kas to neprot, lūdz Dagnijas palīdzību, lai viņa, piemēram, palīdz aizsūtīt elektrības rādījumus. Bibliotekāre priecājas, ka blakus atrodas skola, tādēļ veidojas laba sadarbība ar mācību iestādes audzēkņiem un pedagogiem, bet pirmsskolas vecuma bērni labprāt ierodas pie viņas, lai klausītos, kā Dagnija viņiem lasa priekšā pasakas un interesantus stāstus. Kā atzīst Ventspils bibliotēkas speciāliste darbā ar novada bibliotēkām Sandra Picalcelma, viņas kolēģe daudz dara, lai veicinātu užavnieku lasītkāri. To apliecina arī akcija “Izlasi simts grāmatas!”, kuras laikā vairāki pagasta iedzīvotāji piereģistrējās bibliotēkā. Dagnija meklē dažādas darba formas, piemēram, organizē izstādes, iedziļinās novadpētniecības materiālos. Cilvēkiem ļoti patikusi iespēja izvēlēties Ventspils novada bibliotekāru ieteiktās grāmatas, jo tā bija pārbaudīta vērtība.

Pēc izglītības Dagnija ir agronome, bet kopš 1985. gada strādā Užavas bibliotēkā. “Esmu no Zirām un jaunībā diezgan aktīvi izmantoju vietējās bibliotēkas pakalpojumus, tolaik bibliotekāre Zirās bija Mudīte Šrēdere. Braucu pie viņas vismaz reizi nedēļā, īpaši biju iemīļojusi Zentas Ērgles darbus. Vēlme pašai daudz lasīt mani pamudināja pieteikties darbā Užavas bibliotēkā. Bija laiks, kad reizi mēnesī braucu uz Sārnati un vedu ciema iedzīvotājiem grāmatas,” atceras Dagnija, piebilstot, ka uz darbu viņa dodas ar prieku. Pozitīvo enerģiju užavniece saņem arī ģimenē, kurā izaudzinātas trīs meitas un sagaidīti astoņi mazbērni. Dagnija ar gandarījumu atzīst, ka meitas Solvita un Linda gājušas viņas pēdās un arī strādā bibliotēkā, bet viņu māsa Līva iesaistījusies uzņēmējdarbībā. Dagnija joprojām ir liela lasītāja, bet godīgi atzīst, ka visas grāmatas nespēj izlasīt, tādēļ dažkārt paļaujas uz bibliotēkas apmeklētāju ieteikumiem. Viņa mēģina iedziļināties latviešu prozā, piemēram, izlasīti visi sērijas “Mēs. Latvija. XX gadsimts” darbi, tāpat saista izdevumi, kuros atrodami psiholoģijas padomi. Dagnija ir iepazinusi pagasta iedzīvotāju literāro gaumi, tādēļ zina, kam piedāvāt mīlestības romānus, kurš labprātāk izvēlēsies detektīvus. Viņa ir gandarīta, ka var izmantot starpbibliotēku pakalpojumus, un tas nozīmē, ka užavnieki var tikt pie praktiski visām kārotajām grāmatām, jo Dagnija atradīs, kur tās var dabūt. Viņa labprāt piefiksē, kas katru gadu notiek pagastā, fotografējot pasākumus un objektus. Lai to varētu darīt profesionālāk, apmeklēti fotokursi, savukārt, lai uzrunātu sociāli aktīvos lasītājus, Dagnija aktīvi izmanto tviteri un instagramu, viņa piedalās dažādos semināros, uzzinot dažādus jaunumus, – arī to, kā sadarboties ar grūtajiem lasītājiem. Tie ir cilvēki, kuriem trūkst prieka un kuri paši nezina, ko vēlas, jo virsroku ir ņēmusi apātija. Dagnija prot sadarboties arī ar šādiem cilvēkiem, un pat viņi no bibliotēkas aiziet ar smaidu uz lūpām.

Autors: Marlena Zvaigzne

Izdevums: Ventspils Novadnieks