Šogad jubileja tiks sagaidīta ar vadmotīvu “izpausmes un vārda brīvība”, īpaši izceļot pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu mūziku un izbaudot tā laika noskaņu.

Gaidīti visi bibliotēkas draugi, bet jo īpaši uz sarunu par 1970. gadu mūzikas dzīvi Valmierā aicināti mūziķi un viņu līdzbiedri.

Svinības plkst.16.30 sāksies ar svētku karaoki “70-tie”. Stunda tiks veltīta tikšanās priekam, kavējoties atmiņās, malkojot kafiju, sarunājoties un dziedot tā laika populārākās dziesmas kopā ar grupas “Kantoris 04” dalībnieku Armandu Trambicki. Atslēgas vārdi, protams, “Kvelde”, “Vitrium”, “Saime”, “Vitamīns” u.c. – talantīgie, apbrīnotie un mīlētie, kuri spēlēja dažādu iestāžu un kolektīvo saimniecību finansiāli atbalstītajās mūzikas grupās un ansambļos. Valmieras bibliotēka priecāsies dzirdēt atmiņstāstus un apskatīt līdzpaņemtās fotogrāfijas. Uzzinātais tiks pievienots Valmieras bibliotēkas novadpētniecības digitālajai platformai.

Svinības turpināsies ar triloģijas “Savējie sapratīs” otrās filmas “Septiņdesmitie. Spožums un posts” skatīšanos no plkst.17.30. Gaidāma arī tikšanās ar filmas režisoru Mareku Bērentu. Dokumentālā filma stāsta par to, kā cenzūra rūdīja mūziķus, padarot mūziku pārdomātāku, radošāku, spēcīgāku. Programmas tika rūpīgi slīpētas, un mēģinājumi notika regulāri. Tieši rokmūziķi lika pamatu tam, ko mēs šodien uzskatām pašu par sevi saprotamu un neatņemamu – izpausmes un vārda brīvība.

Pagājušā gadsimta 70.gadi mūzikā iezīmējās ar jaunās paaudzes rokmūziķu parādīšanos Latvijā. Iedvesmojušies no 60.gadu pasaules mūzikas grandiem, kā arī Latvijā atzinību guvušām pašmāju rokgrupām “Katedrāle”, “Eolika”, “2XBBM”, “Melody Makers” un citām, radās jaunas grupas: “Menuets”, “Santa”, “Jolanta”, “Stroncijs 70”, vēlāk “Līvi”, “Sīpoli”, “Modo”. Izmantojot latviešu autoru dzeju, tapa arvien vairāk orģinālkompozīciju, kuru zemteksti vēstīja par tādām tēmām, ko valdošā vara skaļi izpaust bija aizliegusi, tostarp arī Latviju kā brīvu valsti.

Ieeja bez maksas. Gaidīsim ciemos!

Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti Valmieras pilsētas pašvaldības publicitātes vajadzībām.

Papildu informācija:
Zane Bulmeistare
Valmieras pilsētas pašvaldības
Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece