Starptautiski pazīstamā izdevniecība Axel Menges to izdevusi sērijā Opus, kas veltīta ievērojamiem un izciliem arhitektūras objektiem visā pasaulē. Šajā sērijā jau iznākušas vairāk kā 78 grāmatas.

“Gunnar Birkerts. National Library of Latvia, Riga” teksta autors ir arhitekts Jānis Dripe, fotogrāfs – Indriķis Stūrmanis. Jānis Dripe par izdevumu saka: “Pateicoties Gunāra Birkerta Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektam, Latvijas arhitektūra ir kļuvusi pazīstamāka pasaulē – no Venēcijas biennāles līdz publikācijām pasaules arhitektūras presē. Tagad arī atzītais vācu izdevējs Axel Menges laidis klajā Bibliotēkai veltītu grāmatu pazīstamajā Opus sērijā par izcilām būvēm pasaulē. Gunārs Birkerts ir attīstījis visu modernisma arhitektūras virzienu caur tikai sev raksturīgu metaforu un simbolu lietojumu. Jaunā Nacionālās bibliotēkas ēka jau kļuvusi par Rīgas pilsēttelpas dominanti un simbolu. Tā pārliecinoši top arī par starpnāciju saziņas līdzekli, ceļot nācijas pašapziņu, saliedējot sabiedrību un paverot iespējas nebeidzamam izziņas procesam.”

Vācijas izdevniecība Axel Menges specializējusies arhitektūrai, mākslai un dizainam veltītu grāmatu izdošanā. Izdevniecības radītājs Axel Menges, atbildot, kāpēc nolemts Opus sērijā iekļaut grāmatu par LNB, atzīst, ka “Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka ir nozīmīgs Rīgas pilsētvides elements, vietas simbols un arhitektūras ikona, ko radījis viens no 20.gadsimta ievērojamākajiem modernistiem – latviešu izcelsmes ASV arhitekts Gunārs Birkerts. Viņa metaforu piesātinātā un ekspresīvā arhitektūra ir radusi paliekošu vietu mūsdienu arhitektūras vēsturē”.

Ņemot vērā Axel Menges izdevniecības atpazīstamību un tās daudzos, ievērību un atzinību guvušos izdevumus par pasaules arhitektūru un mākslu, grāmatu par Latvijas Nacionālo bibliotēku pamanīs un novērtēs lasītāji un arhitekti visā pasaulē. Ārzemju arhitektūras žurnālos jau bijušas vairākas LNB veltītas publikācijas, piemēram, Vācijas Bauwelt (Nr. 33, 2014), Anglijas BLUEPRINT (Nr. 335, 2014) un Dienvidkorejas Architecture & Culture (Nr. 406, 2015).

Grāmata “Gunnar Birkerts. National Library of Latvia, Riga” tapusi ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības, LR Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Hill International atbalstu.

Drīzumā klajā tiks laists apjomīgāks izdevums latviešu valodā par Nacionālās bibliotēkas ēku un arhitektu Gunāru Birkertu. To veido Jānis Dripe sadarbībā ar bibliotēkas direktoru Andri Vilku, fotogrāfu Indriķi Stūrmani un mākslinieku Juri Petraškeviču.