Komisija, kas izveidota valsts aģentūrā "Jaunie "Trīs brāļi"" sarunu procesa veikšanai ar būvniecības kompānijām, nosūtījusi vēstuli ar aicinājumu apstiprināt dalību sarunās visiem tiem uzņēmumiem, kas minēti š.g. 12. februārī pieņemtajā Ministru kabineta rīkojumā "Par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību". Vēstule A/S "Merko Ehitus" un SIA "Merks" ir papildināta ar lūgumu sniegt informāciju par aizdomām kukuļošanā un uzticības ļaunprātīgā izmantošanā, kas izvirzītas pret uzņēmuma vadošām amatpersonām Igaunijā un kas var likt apšaubīt kompānijas atbilstību augstajām pretkorupcijas prasībām Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektā.

Būvniecības uzņēmumiem sava dalība sarunu procesā jāapstiprina vai jānoraida līdz rītdienai, 20. februārim. Saņemot pieteikumus, tiks izvērtēta to atbilstība noslēgtajam līdzdarbības līgumam starp Kultūras ministriju, valsts aģentūru "Jaunie "Trīs brāļi"" un "Sabiedrību par atklātību – Delna".

Valsts aģentūra "Jaunie "Trīs brāļi"" norāda, ka Ministru kabineta rīkojuma sākotnējā projektā bija paredzēts veikt sarunu procesu ar diviem Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbu veikšanas pretendentiem – "Nacionālo būvkompāniju apvienību" (A/S "RBS Skals", SIA "Skonto būve", SIA "Re & Re") un piegādātāju apvienību, kurā ietilpst SIA "PBLC", SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes" jeb tām kompānijām, kas bija iesniegušas savus finanšu un tehniskos piedāvājumus bibliotēkas būvdarbu veicēja konkursā. Konsultējoties par jautājuma izskatīšanu valdībā, tika saņemts Ministru prezidenta norādījums par to, ka konkurencei uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību jābūt pēc iespējas plašākai, tādēļ valdības rīkojumā tika iekļauti visi uzņēmumi, kas kvalificējās konkursa pirmajā kārtā – arī A/S "Merko Ehitus" un SIA "Merks".

Valsts aģentūra "Jaunie "Trīs brāļi"" uzskata, ka konkurences palielināšana ir atbalstāma, taču atzīst, ka tas nevar notikt uz pretkorupcijas prasību rēķina. Augsto pretkorupcijas prasību pazemināšana Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecībā iesaistītajiem uzņēmumiem nav pieļaujama, jo pat šķietama aizdomu ēna var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu projekta reputācijai.

Plašāk par Kultūras ministrijas un valsts aģentūras "Jaunie "Trīs brāļi"" sadarbību ar "Sabiedrību par atklātību – Delna" – www.j3b.gov.lv, sadaļā "Atklātības politika".

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa