Ziemeļvalstu dienu ietvaros Somijas vēstniecība Latvijā uz Jelgavas pilsētas bibliotēku atvedīs divas brīnišķīgas izstādes – „Muminu ģimene no Somijas” un „Somijas animācijai – 100!”, kuras varēs aplūkot no 1. līdz 31.oktobrim.

Trollīši Mumini ir pasaulē pazīstamākie somu bērnu grāmatu varoņi. Tos radījusi rakstniece Tūve Jānsone (Tove Jansson). Par šiem trollīšiem izdotas vairākas grāmatas, komiksi un animācijas filmiņas. Mumini ir skandināvu troļļu ģimene, balti, apaļīgi un ar lielu purnu, kas rada līdzību ar nīlzirgiem. Viņiem ir daudz draugu, ar kuriem notiek dažādi atgadījumi un piedzīvojumi. Mumini ir ļoti iecienīti Somijā, Igaunijā, Latvijā, Dānijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Polijā, Krievijā, Japānā, Izraēlā un Lielbritānijā un ir bijuši par pamatu neskaitāmām animācijas sērijām, filmām, dažādām rotaļlietām, suvenīriem un pat īpašam Trollīšu Muminu parkam (Muumimaailma).

Jelgavas pilsētas bibliotēkā apskatāmo trollīšu Muminu izstādi ir veidojis Somijas Institūts Igaunijā sadarbībā ar partneriem: trollīšu Muminu autortiesību turētāju „Moomin Characters” un izdevniecībām „Schildts & Söderströms”, un „Egmont Kustannus”. Izstādes kurators Latvijā ir Somijas vēstniecība Latvijā.
Jau gadu desmitiem trollīši Mumini ir bijuši ļoti svarīga Somijas kultūras daļa. Jau kopš 1994.gada Somijas Institūts organziē Muminu tematisko ceļojošo izstādi. Tā ir pabijusi gan skolās un bērnudārzos, gan arī bibliotēkās un tiek uzskatīta par vispopulārāko un ilglaicīgāko Somijas Institūta ceļojošo izstādi, pateicoties bērniem un vecākiem, kas mīl Muminus. Trollīši Mumini palīdz pasaulei iepazīties ar somu kultūru. Izstāde piedāvās aplūkt ne tikai grāmatas, žurnālus un komiksus par mīlīgjiem trollīšiem, bet arī Muminu tēmai veltītas rotaļlietas, spēles, puzles un citus priekšmetus. Jaunākajiem apmeklētājiem būs arī iespēja izkrāsot Muminu ielejas varoņus.

Un, kad tiek pieminēti trollīši Mumini, daudzi tos atceras ne tikai no grāmatām un komiksiem, bet arī no animācijas filmiņām. 2014.gadā somu animācija atzīmēja simto gadadienu, kam par godu tapusi izstāde „Somijas animācijai 100!”.

Pirmā somu animācijas filma ir tapusi 1914.gadā. Tad gleznotāja un karikatūrista Ērika Vastrema (Eric Vasström) animācijas zīmējumi tika izrādīti Helsinku kinoteātros pirms filmu seansiem. Diemžēl Vastrema animācijas attēli līdz mūsdienām nav saglabājušies.

Somu animācijas mākslas stils un tehnika ir ļoti dažāds un mainīgs. Gadu gaitā šīs nozares mākslinieki ir apbalvoti ar daudzām starptautiskām balvām. 2014.gadā tika izdota Tūlas Leinonenas (Tuula Leinonen) grāmata „Somu animācijai 100 gadi”, kas ir kalpojusi kā iedvesmas avots šīs izstādes tapšanai. Izstāde apskatei piedāvā plakātus ar somu animācijas filmu kadriem, sākot no 1960-tajiem gadiem līdz mūsdienām. Izstādes autori ir Taru Antila (Mākslas atbalsta centrs) un Rēta Neitānmeki (Animācijas apvienība „Apupyörä”).

Ik rudeni Ziemeļvalstu vēstniecības Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā un Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā organizē Ziemeļvalstu dienas kādā no Latvijas reģioniem. Šā gada septembrī un oktobrī Ziemeļvalstu dienas notiek Jelgavā, lai veidotu ciešāku sadarbību ar Jelgavas pilsētas pašvaldību, stiprinātu reģionālo sadarbību, veidotu regulāru un koordinētu dialogu un rastu iespēju dalīties ar Ziemeļvalstu labās prakses piemēriem. Ziemeļvalstu dienu ietvaros dažādās vietās Jelgavā būs pieejama daudzpusīga kultūras programma – izstādes, semināri, mākslas darbnīca un ziemeļvalstu koru mūzikas koncerts.

Vairāk informācijas par Ziemeļvalstu dienām Jelgavā un pilna pasākumu programma pieejama: https://www.norden.lv/jaunumi/jelgava-notiks-ziemelvalstu-dienas/

Informāciju sadarbībā ar Somijas Republikas vēstniecību Latvijā sagatavoja:
Maija Rubauska
Jelgavas pilsētas bibliotēka