2014. gadā LNB tika uzsākts Nacionālās enciklopēdijas projekts, kura mērķis bija radīt mūsdienīgu uzziņu resursu latviešu valodā. 2015. gadā projekts pārtapa par Nacionālās enciklopēdijas redakciju, kura izstrādāja ilgtermiņa vīziju par to, kādam jābūt mūsdienīgam lietpratēju radīta satura zināšanu resursam. Bibliotēku nozares profesionāļiem nav jaunums arī fakts, ka Nacionālās enciklopēdijas drukātās versijas tapšana ir būtiska Latvijas valsts simtgades programmas daļa, piedāvājot nozīmīgu un paliekošu nacionālo zināšanu resursu. Jau Nacionālās enciklopēdijas veidošanas sākumā bija nepārprotami skaidrs, ka visaptverošas enciklopēdijas pamats var būt tikai elektroniska vietne. 2018. gada 18. decembrī tika atklāta Nacionālās enciklopēdijas vietne: www.enciklopedija.lv – plašs un augstticams bezmaksas informācijas resurss latviešu valodā ar iespēju to nemitīgi pilnveidot.

Mūsdienās, kad jebkuras bibliotēkas rīcībā ir milzīgs drukātu un elektronisku uzziņu resursu klāsts, bibliotekāram jābūt īpaši prasmīgam, lai katrā konkrētā gadījumā prastu šos resursus gan izmantot pats, gan ieteikt lasītājiem visatbilstošāko. Tas attiecināms arī uz nacionālajiem uzziņu resursiem. Atskatoties uz Nacionālās enciklopēdijas tapšanu LNB paspārnē, uzklausīsim enciklopēdijas galvenā redaktora Dr. hist. Valtera Ščerbinska ieteikumus, kā bibliotekāriem strādāt ar abām Nacionālās enciklopēdijas versijām, kā labāk meklēt un ātrāk atrast nepieciešamo. Runāsim arī par pēdējā laika jaunumu – topošo enciklopēdijas audio versiju.

Par jauno LNB projektu – sadarbību ar Latvijas Neredzīgo bibliotēku enciklopēdijas tekstu audio ieraksta veidošanā – pastāstīs LNB korporatīvās komunikācijas vadītāja Anna Muhka un Latvijas Neredzīgo bibliotēkas direktore Andra Jākobsone. Tiks runāts arī par aktualitātēm un iespējām, kuras gan Latvijas Neredzīgo bibliotēkā, gan citās Latvijas bibliotēkās īstenojamas darbā ar neredzīgu personu un personu ar citādām lasīšanas grūtībām bibliotekāro informācijas pakalpojumu saņemšanas iespēju nodrošināšanu un popularizēšanu saistībā ar pēdējā laikā veiktiem grozījumiem Autortiesību likumā.

Vairākām bibliotēkām jau radušies secinājumi un atklāsmes par Nacionālās enciklopēdijas praktisko izmantošanu – uzklausīsim viņu pusgada laikā gūtās pieredzes apkopojumu.

Tikšanos bibliotekāru stāvā ievadīs LNB Bibliotēku attīstības centra galvenās bibliotekāres Elitas Vīksnas sagatavotais nozares jaunieguvumu apskats.

Dalība pasākumā – bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Pasākuma laikā plānota fotografēšana publicitātes mērķiem.

Attēlā: Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Valters Ščerbinskis. Kristiana Luhaera foto

Informāciju sagatavoja:

Anda Saldovere

Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre

Latvijas Nacionālā bibliotēka

E-pasts: anda.saldovere@lnb.lv

Tālr.: 67716047

Tikšanās bibliotekāru stāvā: Nacionālās enciklopēdijas piedāvājums Latvijas bibliotekāriem

Ceturtdien, 28. februārī, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēkzinātnes lasītavā notiks kārtējais pasākums ciklā “Tikšanās bibliotekāru stāvā: pieredzes stāsti”. Diskusijas tēma – Nacionālās enciklopēdijas popularizēšana bibliotēkās, tajā skaitā jauni projekti tās satura pieejamības nodrošinājumā.

Mūsdienās, kad jebkuras bibliotēkas rīcībā ir milzīgs drukātu un elektronisku uzziņu resursu klāsts, bibliotekāram jābūt īpaši prasmīgam, lai katrā konkrētā gadījumā prastu šos resursus gan izmantot pats, gan ieteikt lasītājiem visatbilstošāko. Tas attiecināms arī uz nacionālajiem uzziņu resursiem. Atskatoties uz Nacionālās enciklopēdijas tapšanu LNB paspārnē, uzklausīsim enciklopēdijas galvenā redaktora Dr. hist. Valtera Ščerbinska ieteikumus, kā bibliotekāriem strādāt ar abām Nacionālās enciklopēdijas versijām, kā labāk meklēt un ātrāk atrast nepieciešamo. Runāsim arī par pēdējā laika jaunumu – topošo enciklopēdijas audio versiju.

Informāciju sagatavoja:
Anda Saldovere