2014. gada 26. februārī plkst. 18.00 Ojāra Vācieša muzejā (Rīgā, O. Vācieša ielā 19) notiks kārtējā tikšanās valodas vakaru ciklā “Vārds – tas ir svētums, gadsimtu pienests” – ar publicistu Aivaru Berķi sarunāsies rakstnieks un publicists Ēriks Hānbergs.

 

Aivaram Berķim un Ērikam Hānbergam būs daudz, par ko runāt, jo ilgus gadus daudzas lietas viņi darījuši kopā. Viena no zināmākajām ir Imanta Ziedoņa inspirētā un arī realizētā ideja – konkurss par sakoptāko lauku sētu Latvijā.

15 gadu garumā kopā ar Ēriku Hānbergu un Dainu Bruņinieci Aivars Berķis apbraukājis ap 500 lauku sētu un par 100 labākajām kopā ar saviem ceļabiedriem pastāstījis grāmatā “100 lauku sētas Latvijā” (2007).

 

Pagājušajā gadā nāca klajā grāmata “No Jāņiem līdz Murjāņiem” – Aivara Berķa un Imanta Ziedoņa ciešā sasaistē radīts atmiņu stāsts par Dzejnieka un viņa mājas lielo piedzīvojumu – no dullas idejas kādā Jāņu rītā līdz ēkai, kuru nepārstāja apbrīnot un kura bija gan rakstīšanas un ideju dzimšanas vieta, gan viesu oāze un kuru Ēriks Hānbergs grāmatas ievadā savukārt nodēvējis par “epifāniju ar niedru jumtu”.

 

Šobrīd Aivars Berķis ir viens no apbalvojuma “Laiks Ziedonim!” vizionāriem nominācijai “Dzīve literatūrā “Bize””.

 

“Manuprāt, mums pašreiz ir vairāki daudzsološi jaunie vārda meistari, bet viņi nesaprot to laiku, kurā dzīvojam, viņi jūtas iemesti svešā, naidīgā vidē, viņi uz to reaģē kā seismogrāfs. Imants Ziedonis negribēja būt tikai seismogrāfs. Viņš gribēja izpētīt un saprast sabiedrības tektoniku. Viņš centās to arī ietekmēt un virzīt. Tieši tādēļ radās viņa sabiedriski visnozīmīgākie darbi “Kurzemīte” un “Tik un tā”, tāpat arī Dižkoku atbrīvošanas akcija un Sakopto sētu konkurss.

Domāju, ka arī mums, pretendentus vērtējot, ir jāapbalvo nevis seismogrāfi, bet pētnieki un procesa virzītāji, ir jāapbalvo nevis šņukstētāji, bet apliecinājuma uzturētāji,” savu vīziju par potenciālajiem apbalvojuma “Laiks Ziedonim” saņēmējiem atklāj Berķis. (DELFI Kultūra, 29.01.2014.)

 

26.februāra saruna risināsies Ojāra Vācieša muzeja Robinsonzālē, kur daudzus rudeņus Aivars Berķis un Ēriks Hānbergs kopā ar muzejniekiem, draugiem un kolēģiem īstenojuši vēl vienu tradīciju – skābējuši kāpostus.

 

Tuvāka informācija pa tālruni 67619905vai e-pastu vacietis@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.vaciesamuzejs.lv