“Piektdienas vakarā ikvienu aicinām uz Gaismas pili, kur, īpašā godā ceļot latviešu dzeju un dziesmu, atklāsim jauno bibliotēkas ēku. Latviešu dzejnieku  darbus lasīs un latviešu autoru dziesmas dziedās ne tikai pazīstami mūziķi un aktieri, bet arī ikviens, kas vēlēsies piedalīties atklāšanā. 100 mikrofoni, vislielākā grāmata un kopības sajūta, kas aizsākās Grāmatu draugu ķēdē un atklāšanas lentes griešanā – tās noslēguma pasākuma galvenie akcenti,” par gaidāmo notikumu stāsta LNB atklāšanas svētku radošais direktors Gatis Mūrnieks. “Salasīšanās” pasākumu tiešraidē varēs vērot LTV 1 un klausīties Latvijas Radio 1.

Atklāšanas dienā īpašā pasākumā tiks godināti tie cilvēki, kuri 25 gadus ir piedalījušies, atbalstījuši, līdzdarbojušies bibliotēkas tapšanā, bet Ziedoņa zālē oficiālajā Inaugurācijas ceremonijā piedalīsies ap 100 ārvalstu viesu, t.sk. Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) prezidente Sinnika Sipile (Sinikka Sipilä), Eiropas Bibliotēku informācijas un dokumentācijas asociācijas (EBLIDA) prezidents Klauss Pēters Betgers (Klaus-Peter Böttger), kā arī 17 nacionālo bibliotēku vadītāji, tostarp Dānijas Nacionālās bibliotēkas direktors, UNESCO eksperts Erlands Koldings-Nīlsens (Erland Kolding Nielsen), Lietuvas Nacionālās bibliotēkas direktors un “Bibliotheca Baltica” organizācijas prezidents Renaldas Gudauskas (Renaldas Gudauskas), UNESCO pārstāvis Henriks Juškevičs (Henrikas Juskevicius), bijusī Latvijas vēstniece Francijā Aina Nagobads-Ābola, Dānijas Kultūras institūta ģenerālsekretārs Mikaels Mecs-Merks (Michael Metz Mørch), kā arī Gunāra Birkerta dēls rakstnieks Svens Birkerts, Nīderlandes princese Petra Laurentīne (Petra Laurentien) un Orānijas princese Meibla van Amsberga (Princess of Orange-Nassau, Mrs. van Amsberg).

Sākot no šodienas līdz pat 13. septembrim Latvijas Dzelzceļa muzejā būs aplūkojama izstāde “Gaismas pils lentes griešana”. Jūnijā Gaismas pils atklāšanas notikumu virknei pievienojās īpašs notikums – sadarbībā ar AS “Latvijas Dzelzceļš” norisinājās atklāšanas lentes fiziska (ar īpaši kaltajām un tehnoloģiski aprīkotajām šķērēm) un digitāla (www.gaismaspils.lv) griešana, kuras laikā Latvijas iedzīvotājiem bija iespēja pašiem atklāt LNB.

“To pašu emocionālo toni, kas uzvirmoja Grāmatu draugu ķēdē, vēlējāmies īstenot lentes griešanā un “Salasīšanās pasākumā. Lentes griešanā piedalījušies visdažādākie cilvēki – no četrgadīgās meitenes Liepājā līdz simtgadniekam Smiltenē. Fotoizstādē varēs aplūkot 95 lentes griešanas mirkļus. Šķēres kā simbolu dāvināsim dažādām institūcijām,” akcentē LNB radošais direktors Gatis Mūrnieks.

Visi, kuri Gaismas pils atklāšanas lenti ir pārgriezuši digitāli, savu lentes fragmentu jeb grāmatzīmi varēs saņemt 29. augustā plkst. 12:00 pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunā ēkas (Mūkusalas ielā 3, Rīgā) centrālās ieejas, savukārt no 20:00 – reģistratūrā. Grāmatzīmes varēs saņemt arī pēc LNB atklāšanas septembrī.

LNB atklāšanas notikumu sadarbības partneri – LR Kultūras ministrija, “Latvijas dzelzceļš”, “Latvenergo”, “Virši A”, “Laima” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība.

 

 

“SALASĪŠANĀS PIE GAISMAS PILS 29.08. 21:15” DZIESMU SARAKSTS

 

Nr.

Vārdu autors

Dzejoļa nosaukums

Mūzikas autors

Dziesmas nosaukums

Izpildītājs

1.

Auseklis

UZ SKOLU

tautasdziesma

DAR’ MAN TĒVIS PASTALIŅAS

Valters Frīdenbergs

2.

V. Belševica

DZIESMA DŪDIEVIŅAM

I. Kalniņš

DZIESMA DŪDIEVIŅAM

Jānis Stībelis

3.

O. Vācietis

ZIRGS

M. Brauns

ZIRGS, KAS NAKTĪ DZIED

Ieva Sutugova un Laima Miltiņa

4.

Ā. Elksne

LŪGUMS

U. Marhilēvičs

LŪGUMS

Elīna Šimkus

5.

M. Čaklais

VIŅI DEJOJA VIENU VASARU

I. Kalniņš

VIŅI DEJOJA VIENU VASARU

Miks Dukurs un Paula Dukure

6.

V. Plūdons

MANAS MĪĻĀKĀS PUĶES

J. Lūsēns

MANAS MĪĻĀKĀS PUĶES

Aija Vītoliņa

7.

A. Čaks

TEV

Anonīms

LIEPAS SATUMST

Jānis Holšteins-Upmanis

8.

Aspazija

CIRCENĪŠA ZIEMASSVĒTKI

R. Pauls

CIRCENĪŠA ZIEMASSVĒTKI

Dita Lūriņa

9.

K. Elsbergs

ASARU KRELLES

A. Šteimanis

NĀK NAKTS

Normunds Rutulis

10.

I. Ziedonis

MĪL KATRS BALTU MAIZES RIKU

„Iļģi”

MĪL KATRS BALTU MAIZES RIKU

Māra Upmane-Holšteine

11.

J. Peters

KĀ SENĀ DZIESMĀ

R. Pauls

KĀ SENĀ DZIESMĀ

Kārlis Būmeisters

12.

Rainis

DAUGAVA

J. Norvilis

MŪSU ZEME

Ieva Akurātere

13.

M. Zālīte

ATGRIEŠANĀS

Z. Liepiņš

ATGRIEŠANĀS

Armands Siliņš

14.

K. Skujenieks

LŪGŠANA

I. Kalniņš

KAMĒR VĒL DREB MANA ROKA

Koris “Kamēr…”