23. septembrī plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mazajā zālē (4. stāvā) notiks Vācijas literatūrzinātnieka Rolfa Fīlmaņa (Rolf Füllmann, Ķelnes Universitāte) lekcija “Rūdolfa Blaumaņa “Nāves ēnā” / “Im Schatten des Todes” (1899) kā kristīga alegorija: daudzlīmeņu rakstības nozīme divās valodās”. Darba valoda – vācu. Ieeja bez maksas.

R. Fīlmaņa pētījumu lauks ir vācu un Eiropas novele. Viņa uzmanības lokā pēdējo gadu laikā nonākusi arī Rūdolfa Blaumaņa daiļrade, kas tiek skatīta ciešā saistījumā ar procesiem 19. un 20. gadsimta sākuma literatūrā, iezīmējot inovatīvus aspektus R. Blaumaņa daiļrades interpretācijā.

Šajā vieslekcijā citu rakstnieka darbu kontekstā tiks aplūkota R. Blaumaņa novele “Nāves ēnā”, kurā rakstnieks izmantojis t.s. dubultās optikas metodi, kas tekstam piešķir vairākas nozīmes. Šādus dubultās optikas metodes paņēmienus izmantojis gan Tomass Manns, gan Frīdrihs Nīče. R. Blaumanis lietojis šo metodi, lai savus stāstus ar simbolistisku vēstījumu padarītu mākslinieciski sarežģītākus. Viņa mērķis bijis aizsniegt dažādus lasītājus, ko rakstnieks bieži īstenojis divās valodās (latviešu un vācu), kuras pats arī teicami pratis.

Lekciju organizē Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts un Latvijas Nacionālā bibliotēka.