Standarta rediģēšanas darbu veica Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālistu darba grupa. Standartā iekļauto terminu un definīciju latvisko atbilsmju veidošanā galveno ieguldījumu sniedza Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijas (LZA TK) Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisija. 2022. gada 31. maijā standarta tulkojums apstiprināts Informācijas un dokumentācijas Standartizācijas tehniskās komitejas sēdē.

Šis starptautiskais standarts sniedz norādījumus bibliotēku kopienai attiecībā uz metodēm bibliotēku ietekmes un vērtības novērtēšanai. Tas tika izstrādāts, reaģējot uz pieprasījumu pēc bibliotēku ietekmes novērtējuma specifikācijām visā pasaulē.

Standartā aprakstītās metodes neatspoguļo visas iespējamās metodes vai novērtēšanas paņēmienus, bet gan tos, kuri tiek uzskatīti par visvairāk izmantotajiem un kuri ir izrādījušies visefektīvākie bibliotēku ietekmes novērtēšanai.

Standarta pielikumos sniegti ietekmes aptauju piemēri, kā arī ieteikta metožu izvēle dažādiem mērķiem.

Standartā aplūkota bibliotēku ietekme uz indivīdiem, institūcijām un sabiedrību. Tas piemērojams visu veidu bibliotēkām visās valstīs. Tomēr ne visas šajā starptautiskajā standartā aprakstītās metodes attiecas uz visām bibliotēkām. Atsevišķu metožu piemērošanas ierobežojumi ir norādīti aprakstos.

Standartu elektroniski var lasīt:

• “Latvijas standarts” Standartu lasītavā;
• Latvijas Nacionālajā bibliotēkā;
• LU Bibliotēkā;
• RTU Zinātniskajā bibliotēkā;
• Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas bibliotēkā.

Standartu var nopirkt:

Standartu e-veikalā vai LVS Standartu fondā Krišjāņa Valdemāra ielā 157.

Arhīvi, bibliotēkas un muzeji, reģistrējoties www.lvs.lv kā juridiskas personas un iepriekš informējot par to LVS darbiniekus (tālr. 27880050; e-pasts if@lvs.lv), standartu iespiestā formā var iegādāties ar 75% atlaidi no noteiktās standarta pamatcenas.

Plašāku informāciju par darbu ar standartiem un to iegādi var meklēt “Latvijas standarts” tīmekļvietnē.

Informāciju sagatavoja:
Inese Kazāka