Jau ziņots, ka Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv, kur Latvijas filmas pieejamas tiešsaistē jebkurā laikā un jebkurā vietā visā Latvijas teritorijā, 2016. gada Ziemassvētkos un gadumijā var noskatīties atkal jaunus darbus, ar ko papildināta līdz šim jau apmēram 100 filmu lielā kolekcija. Ziemassvētku nedēļas laikā astoņās dienās portāla apmeklētāji skatījušies filmas ar kopējo ekrāna laiku 22 diennakšu garumā, portāls piedzīvojis apmēram 24 000 lapu skatījumus un filma-rekordiste, Vara Braslas Ziemassvētku jampadracis (1993), skatīta vairāk nekā 1000 reižu. Jāatgādina, ka tieši Ziemassvētku jampadracis, tāpat kā divas Rozes Stiebras animācijas filmas Kalado un Visi kakti norasoja (abas 2002), portāla tiešsaistes sadaļā ievietotas tikai uz mēnesi, līdz 19. janvārim.

Portālā var noskatīties arī vairākas otra Latvijas animācijas vecmeistara, Arnolda Burova leļļu filmas, kas tapušas 20. gadsimta 60. gados, bet 50 gadus vēlāk ar Nacionālā Kino centra gādību restaurētas.

 

Interesanti, ka šajos Ziemassvētkos skatītāko filmu sarakstā otro vietu ieņem izlases jaunākā filma, kuru skatījušies vairāk nekā 900 interesenti. Spēles īsfilmu Četri mielasti (2012) uzņēmusi arī gados jaunākā režisore Liene Linde, tā tapusi kā studentu filma, Lienei studējot kinorežiju Latvijas Kultūras akadēmijā, un asprātīgi apspēlē laika ritējumu – 12 gadu laikā vienā un tajā pašā ģimenē norisinās četri pilnīgi vienādi Jaungada mielasti, tikai cilvēki mainās, pieaugot un novecojot, un ārpasaules laiks ienes korekcijas niansēs. Lomās – Baiba Broka, Jānis Skanis, Anta Krūmiņa, Zane Aļļēna, Kārlis Tols.

Dokumentālo kino šajā izlasē pārstāv Lailas Pakalniņas simboliski nosauktā filma 33 zvēri Ziemassvētku vecītim (2011) – stāsts par Līvijas kundzi, kura dzīvo kādā parastā Rīgas mikrorajona dzīvoklī kopā ar daudziem mājdzīvniekiem (septiņi suņi, seši kaķi, divi truši, viena vārna…), bet ap Jaungadu pārvēršas Ziemassvētku vecītī un iet iepriecināt kaimiņu bērnus.

 

Jāpiebilst, ka Ziemassvētku laikā, protams, var skatīties arī visas citas portāla tiešsaistes sadaļā ievietotās filmas, un skatītāko filmu desmitniekā jau ir iekļuvusi gan Gata Šmita debija kinorežijā Seržanta Lapiņa atgriešanās (2010), gan ar Nacionālā Kino centra gādību atjaunotās filmas – Jāņa Streiča Svešās kaislības (1983) un Gunāra Pieša Sprīdītis (1985).

 

Portāls filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību. Kopš 2016. gada Jāņiem portāla video-saturs pieejams ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.