Ekspozīciju atklās Latvijas vēstnieks Igaunijā Kārlis Eihenbaums, Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, direktores vietnieks digitalizācijas jautājumos un viens no šīs izstādes veidotājiem Valdis Mazulis, kā arī Johana Kristofa Broces Igaunijā izdotā sējuma "Estonica" darba grupas vadītājs profesors Raimo Pullats. Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas vēstniecību Igaunijā un Peltsamā muzeju.

Baltvācu pedagogs J.K. Broce ar lielu precizitāti apkopojis zīmējumus, kuros redzami Baltijas apdzīvoto vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāju apģērbi, paražas, dažādas tehniskas ierīces, ģerboņi, zīmogi un monētas. Tieši pateicoties J.K. Broces un viņa skolnieku unikālajam veikumam ir saglabājušās ilustratīvas liecības gan par Latviju, gan par Igauniju, kā arī par latviešiem un par igauņiem, par sadzīvi un dzīves veidu tā laika Livonijā.

2006. gadā ievērojamā Igaunijas vēsturnieka profesora Raimo Pullata vadībā iznāca J.K. Broces enciklopēdisks izdevums "Estonica". 620 lapas pušu biezajā sējumā apkopoti J.K. Broces un Igaunijā dzīvojošo baltvācu vēsturnieku zīmējumi un izvietoti komentāri igauņu, kā arī vācu valodās. Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas veidotā ceļojošā izstāde ir bijusi apskatāma jau daudzās Igaunijas pilsētās, piemēram, Tallinā, Tartu, Kuresārē, Hāpsalā, Pērnavā, Vīlandē, tā ar Latvijas vēstniecību atbalstu, apceļojusi ari vairākas Eiropas galvaspilsētas.

Uz pasākumu ir aicināti vietējie sabiedriskie un politiskie darbinieki, žurnālisti, Igaunijas latviešu kopienas aktīvisti, kā arī vēstures interesenti. Pasākumā piedalīsies un uzrunu teiks Peltsemā pilsētas vadītājs Jāns Aiaotss. Peltsamā pilsētai pēc Latvijas vēstniecības Tallinā iniciatīvas, ir izveidojusies cieša sadraudzība ar Skrundu Latvijā.

Informāciju sagatavoja:
Latvijas vēstniecība Igaunijā