KARAVĪRU PORTRETI FOTOIZSTĀDĒ “NESALAUŽAMIE”

Ukrainas kara otrajā gadadienā 2024. gada 24. februārī plkst. 16.00 vienlaikus Ļvivas Fotomuzejā, Ukrainā un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. izstāžu zālē, Rīgā tiks atklāta Ukrainas fotogrāfu Oļega Ogorodņika, Romāna Meteļska, Tarasa Greņa, Sofijas Leginas un Irīnas Baraņskas-Voroņinas fotoizstāde “Nesalaužamie”.
Fotogrāfijas tapušas Ļvivas rehabilitācijas centros, kuros ievainotie ukraiņu karavīri psiholoģiski un medicīniski atgūstas pēc smagiem ievainojumiem kara laukā. Šīs fotogrāfijas rāda briesmīgā kara nepārprotamo realitāti – ciešanas, tūkstošiem sakropļotu ķermeņu – šo karavīru dzīves, aizstāvot savu valsti, savu tautu, savas ģimenes, nu ir izmainītas neatgriezeniski. Vienlaikus šie attēli visai pasaulei un jo īpaši Ukrainas ienaidniekiem apliecina – “jums dažreiz izdodas sakropļot mūsu miesu, bet ne mūsu Gara spēku!”

Izstādes norisi atbalsta Ļvivas Fotomuzejs, reklāmas uzņēmums ADVERTEX, misija “Pakāpieni” un vairākas Latvijas privātpersonas.

Izstādes norises laiks: no 2024. gada 24. februāra līdz 2. martam.

LABDARĪBAS KONCERTS “KOPĀ AR UKRAINU”

24. februārī plkst. 18.30, apliecinot solidaritāti ar Ukrainas tautu, Ukrainas vēstniecība Latvijā LNB rīko labdarības koncertu Ukrainas atbalstam “Kopā ar Ukrainu”. Ienākumi no koncerta tiks novirzīti Ukrainas atbalstam. Ziedojumu saņēmējus izvēlēsies Ukrainas vēstniecība Latvijā un labdarības fonds Ziedot.lv.

Koncerta programmā ukraiņu un latviešu mūziķu priekšnesumi: Etnogrupa OGAS, Ralfs Eilands, Andrejs Osokins, Jānis Stībelis, Marija Naumova, Miks Galvanovskis, Kārlis Kazāks, grupa “Sudden Lights”, Intars Busulis un Abonementa orķestris, Markus Riva, Elizabete Gaile, Viktorija Prituļaka un Anastasia Vasilenko. Koncerta vadītājs: Goran Gora.

Biļetes var iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs un mājaslapā:
Pasākuma partneri: Amerikas Latviešu apvienība, Latvijas Televīzija.

Koncerts plkst. 18.30 būs skatāms sabiedrisko mediju portālā LSM, plkst. 21.10 – LTV1 un REplay.lv.

SARUNA PAR LAURA GUNDARA “MIKA GRĀMATU” (“МІКОВА КНИЖКА”) UKRAIŅU VALODĀ

2024. gada 1. martā plkst. 12.00 LNB 7. stāvā, Bērnu literatūras centrā notiks sarunas par Ukrainā izdoto Laura Gundara grāmatu bērniem “Mika grāmata” (“Мікова книжка”) ukraiņu valodā. Pasākums notiks latviešu un ukraiņu valodās.

Ukrainā kara apstākļos grāmatu izdevusi bērnu mākslas izdevniecība “Black Sheep”. Tikšanās laikā runāsim par to, kādas grāmatas šobrīd tiek izdotas Ukrainā, pilnīgas invāzijas laikā, kā radās ideja tulkot šo grāmatu ukraiņu valodā, kāpēc tā ir tik svarīga šodien, un kā runāt ar bērniem par okupāciju. Pasākuma dalībnieki – rakstnieks Lauris Gundars, ilustratore Elīna Elere, tulkotāja Līna Meļņika, Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvji un ukraiņu izdevuma koordinatore Jevgēnija Zavalija.

Grāmata Ukrainā ir pamanīta un ļoti novērtēta, saskatot Latvijas vēsturisko notikumu līdzību ar šobrīd Ukrainā notiekošo. Šāda veida literatūra var būt gan kā ierosme tālākai sarunai ar bērniem, gan klusai cerībai un stiprinājumam.

KLUBA “UKRAIŅU BĒRNI” TIKŠANĀS

2024. gada sestdienu pēcpusdienās plkst. 13.00 LNB telpā -15+ notiek kluba “Ukraiņu bērni” tikšanās. Ukraiņu bērnu un jauniešu sastapšanos un tīklošanos organizē biedrība “Artemīda LI”.

“Artemīda LI” ir nevalstiska sabiedriska organizācija, ko izveidoja entuziastu komanda ar plašu pieredzi neformālās izglītības un projektu organizācijas jomā. Biedrības mērķis ir apvienot gan bērnus, gan pieaugušos, piedāvājot platformu komunikācijai, draudzībai, ideju attīstībai un jaunām zināšanām. Īpaši biedrībā tiek gaidīti Ukrainas civiliedzīvotāji, kas šobrīd savu mājvietu atraduši Latvijā.

Tikšanās pēcpusdienās piedalās arī pusaudžu psiholoģe Jūlija Štitsko, kura, izmantojot interesantas un noderīgas spēles, un metodiskus paņēmienus – asociatīvās kārtis, grupu spēles, vingrinājumus, viktorīnas – palīdz bērniem un jauniešiem iejusties kopienā un iepazīties.

Pēc kopīgas nodarbības dalībniekiem ir iespēja telpā -15+ turpināt komunikāciju, spēlēt galda spēles un pavadīt brīvo laiku bibliotēkā.

Nākamā tikšanās reize LNB telpā -15+ notiks 2024. gada 2. martā plkst. 13.00.

Informāciju sagatavoja:
Agija Ābiķe-Kondrāte