Telekompānijas "TV3" raidījums "Nekā personīga" iepriekš informēja, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvlaukumā divstāvu mājas lielumā tiek celts "Gaismas pils" makets, tam tērējot 25 000 latu. Celtnieki jau esot iemūrējuši maketa pamatus. Tas būs aptuveni 15 metrus garš, desmit metrus plats un desmit metrus augsts. Kā skaidro ēkas būvnieki, makets vajadzīgs, lai izmēģinātu detaļas un materiālus, ko plānots izmantot celtniecībā.
"Gaismas pils" būvnieki ar laiku tajā plāno izvietot informācijas centru, kur ikviens varētu klātienē uzzināt gan informāciju par projekta ideju, gan arī par būvdarbu gaitu.
Ministrs Dālderis norāda, ka publiski izskanējušās maketa veidošanas izmaksas (25 000 latu) ir ievērojamas un šāda maketa veidošana pieļaujama tikai un vienīgi gadījumā, ja tas obligāti nepieciešams ēkas būvniecības kvalitātes nodrošināšanai. Ja celtniecības kvalitāti iespējams nodrošināt bez maketa veidošanas, no tā jāatsakās.
Savukārt, ja ēkas būvniecības kvalitāti nav iespējams nodrošināt bez maketa veidošanas, jāizskata iespējas samazināt tā izmaksas un jāsniedz rūpīgs skaidrojums sabiedrībai, norāda Dālderis.
Kā ziņots, Dālderis jau uzdevis valsts aģentūrai "Jaunie trīs brāļi" meklēt iespējas ietaupīt bibliotēkas celtniecībā ieguldāmos finanšu līdzekļus. "Sabiedrībai jābūt pārliecinātai, ka katrs santīms, kas tiek izlietots bibliotēkas celtniecībai, ir tērēts taupīgi, godīgi un atbilstoši," norādījis ministrs.

Emīlija Kozule LETA