#kodarabibliotekārs: Valmierā bibliotēku apmeklē visi – kā lieli, tā mazi!
Lai popularizētu Latvijas bibliotekāru veikumu, vairotu sabiedrības izpratni par bibliotekāra darba ikdienu un celtu bibliotekāru profesionālo pašapziņu, Latvijas Bibliotēku portāls jau ceturto sezonu turpina sociālo mediju rubriku “Ko dara bibliotekārs?”. Šoruden aicinām Latvijas bibliotēkas stāstīt un rādīt, kā tiek veicināts lasītprieks. Turpmāk katru otrdienu Bibliotēku portāla Instagram kontā un LNB Bibliotēku attīstības centra Facebook lapā iepazīsim jūsu iesūtītos piemērus. Tos papildinās arī izvērstāks raksts tepat portālā. Sezonu turpinām ar Valmieras Integrēto bibliotēku.
Valmieras Integrētā bibliotēka ir vieta, kur vienkopus satiekas visu paaudžu bibliotēkas apmeklētāji, lai izmantotu daudzveidīgas bibliotēkas iespējas, netraucēti strādātu un mācītos, iedvesmu smeldamies no gleznainā skata uz Gauju. Vietējā kopiena bibliotēkā sanāk apmainīties iespaidos un domās par dzīvi pilsētā un novadā, kā arī tiekas stāstu vakaros, tādējādi papildinādami novadpētniecības krājumu ar savām atmiņām. Ilggadējā pieredze darbā ar dažāda vecuma apmeklētājiem ar plašu interešu loku ir veicinājusi izpratni, ka par grāmatu lasīšanu ik pa laikam nepieciešams atgādināt, tāpēc tiek organizēti pasākumi, lasīšanas veicināšanas programmas un citas radošas un literāras aktivitātes.
Ceļojoši koferi, ķepu dienas un “Vecīša cimdiņš” jaunā skatījumā
Pašiem mazākajiem – bērnudārzu audzēkņiem – Bērnu apkalpošanas nodaļā ir izveidotas vairākas nodarbības bibliotēkas un literatūras iepazīšanai. Tā, piemēram, ceļu uz bērnudārziem mēro nodaļas talismans Zvirbulēns kopā ar ceļojošo koferi, kurā atrodas dažādu tēmu un nozaru grāmatas, lai labāk iepazītu to daudzveidību un izpildītu Zvirbulēna sagatavotu uzdevumu.
Bērnu apkalpošanas nodaļā regulāri tiek piedāvātas mācību nodarbības, tostarp grāmatu tematiskie rīti, kuros bērni interaktīvā veidā iepazīst konkrētu daiļdarbu. Pirmsskolas audzēkņiem šoruden tika izveidota nodarbība “Vēl vienam vietas pietiks”, kas ir veidota pēc Ingrīdas un Dītera Šūbertu grāmatas ar tādu pašu nosaukumu un kurā latviešu lasītāji saskatīs līdzību ar labi zināmo latviešu tautas pasaku “Vecīša cimdiņš”. 1.-3. klašu skolēni nāk uz bibliotēku atklāt emociju virpuli nodarbībā “Superspēja – pārvērst dienu”, kas veidota pēc Lauras Jambuševas grāmatas “Diena, kuru es pārvērtu” motīviem. Svinot Latvijas brīvības idejas aizstāvja un rakstnieka Kārļa Skalbes 145 jubileju, 4.-6. klašu skolēniem ir sagatavota tematiskā nodarbība – “Kārlis Skalbe – pasaku ķēniņš”, kuras laikā skolēni ne tikai uzzina par rakstnieka daiļradi, bet arī nobalso par, viņuprāt, labāko Valmieras reģiona mākslas skolu audzēkņu konkursa “Kārļa Skalbes pasaku ilustrācijas” darbu, kas kā izstāde ir izvietota Bērnu apkalpošanas nodaļā.
Vēl Valmieras Integrētajā bibliotēkā jau vairākus gadus tiek īstenotas nodarbības “Lasīšana ar suni”, kuras sagatavo un vada bibliotekāre, kura ir profesionāla kanisterapeite, un kanisterapijas suns Cunami. Nodarbību laikā bērni iegūst pārliecību lasīt un pilnveido lasītprieku, izspēlējot dažādas spēles un pildot uzdevumus atkarībā no konkrētās nodarbības tematikas. Tā, piemēram, vienā no nodarbībām bērniem tika iedoti zeķu pāri, kurus viņi ilustrēja, pārvērzdami tās par klausāmzeķēm vai lasāmzeķēm, lai lasīšana būtu ērta un lai bērni apzinātos, ka klausīties ir tikpat svarīgi kā lasīt.
Darbā ar jauniešiem īpaši jāizceļ bibliotēkas aktīvo jauniešu domubiedru grupa VIBJO “Sudraba ZIRG’s”, kuras dalībnieki rīko dažāda veida pasākumus. Piemēram, oktobrī tika organizēts šausmu pasākums, kurā pasākuma dalībniekiem vajadzēja atrisināt kafejnīcas “Sirdsāķītis” savādo apmeklētāju pazušanas noslēpumu. Bibliotekāriem darbs ar aktīvajiem jauniešiem ļauj labāk izprast jauniešu intereses, vajadzības un jaunus kopdarbu veidus, par kuriem iepriekš nebūtu iedomājušies.
Nacionāla un starptautiska mēroga programmas ar personalizētiem akcentiem
Bērnu apkalpošanas nodaļa atbalsta un ik gadu piedalās tādās nacionāla mēroga lasīšanas veicināšanas programmās kā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, kurā ik gadu visā novadā piedalās ap 700 dalībnieku, un “Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības”, kurā ik gadu piedalās ap 500 dalībnieku. Vasarā tiek popularizēti izdevniecību sagatavotie lasīšanas konkursi “Lasīšanas stafete” un “Grāmatons”, kuros bibliotēka vairākkārt ir saņēmusi arī pateicības rakstus par atsaucību un interesi veicināt lasītprieku, vēl jāpiemin arī bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas veidotais Zvirbuļa vasaras lasīšanas grozs, kurā skolēniem ir jāizlasa vecuma grupai atbilstošas grāmatas un kurā ik gadu mainās tematika, šogad, piemēram, Zvirbulis iepazina emocijas; aktīvākie lasītāji tika godināti īpašā pasākumā rudenī.
Novembrī – patriotisma mēnesī – tiek atzīmēta arī Ziemeļvalstu literatūras nedēļa, kuras šī gada tēma bija “Brīvība“, atzīmējot Islandes Republikas 80. gadadienu. Svinot Ziemeļvalstu literatūras nedēļu, skolēniem tika izstrādāta tematiskā mācību nodarbība par Islandi un tās literatūras savdabību, savukārt ikvienam interesentam bija iespēja apmeklēt koncertu “Brīvības svētki”, kurā Latvijas un Ziemeļvalstu brīvību dažādās melodijās ievērpa Valmieras Mūzikas skolas audzēkņi un Tamāra Skrīna – dzejniece un novadniece –, kuras dzejoļi šoruden tika izdoti kopkrājumā somu valodā. Šāda veida norises veicina izpratni par bibliotēku kā kopienas satikšanās vietu, kur ir iespējams gūt daudzveidīgu pieredzi.
Lasītāju ierosināts grāmatu klubiņš, kur katrs izvēlas sev tīkamu lasāmvielu
Grāmatu klubiņš ir viena no jaunākajām bibliotēkas norisēm, ko ierosināja lasītāji. Tradicionālā “visi lasām vienu grāmatu” pieeja šeit nav vietā, jo Valmierā ir izveidojusies aktīvu lasītāju grupa, kas reizi mēnesī sanāk kopā un dalās iespaidos par iecienīto lasāmvielu; dažreiz pat dalās ar grāmatām, kas nepavisam nepatika. Ideja par šādu klubiņu radās divām valmierietēm – Ievai un Sanitai –, kurās meklēja domubiedrus laikmetam atbilstošā garā sociālajā medijā Facebook.
Redzot, ka interesentu skaits mērāms vairākos desmitos, bibliotēka piedāvāja tikties savās omulīgajās telpās. Tā nu jau trīs vakarus – augustā, oktobrī un novembrī – bijušas grāmatu klubiņa tikšanās reizes bibliotēkā. Tie ir omulīgi, bērnu balsīm piepildīti vakari, kuros var smelties iedvesmu, redzēt cilvēku un grāmatu dažādību, dzirdēt daudz un dažādus viedokļus.
Katrā tikšanās reizē dalībnieki atnes grāmatas, kuras kādreiz vai nesen izlasījuši vai sākuši lasīt. Kādam tās ir grāmatas, ko pāršķirstījuši vairākkārt, citam – grāmata, ko aiz garlaicības paņēma no plaukta, bet izrādījās tīri laba. Katram daloties iespaidos, veidojas bagāta un saturiska saruna. Gandrīz katrs blociņā vai telefonā pieraksta grāmatas un iespaidus, ar ko citi dalās.
Būtisks ieguvums gan pašiem dalībniekiem, gan bibliotēkai ir sarunu laikā izvērstās diskusijas, piemēram, par bērnu lasītprasmi, metodēm tās veicināšanā personīgiem pieredzes stāstiem. Grāmatu klubam ir sava Facebook un WhatsApp grupa. Uz tikšanās reizēm dalībnieki brauc arī no attālākām vietām Valmieras novadā.
Valmieras bibliotēka aktīvi iesaistās šīs iniciatīvas atbalstīšanā, nodrošinot telpas, grāmatas un uzsākot diskusijas. Bibliotēkas darbiniekiem šī ir vienreizīga iespēja uzklausīt lasītājus, uzzināt vairāk viņu lasīšanas paradumiem. Rezultātā bibliotēka jau ir ieguvusi vairākus jaunus draugus, pasākumu apmeklētāji, kā arī ieteikumus tematiskai grāmatu izstādei.
Aicinām lasīt:
Rubrika “Ko dara bibliotekārs?” aicina bibliotekārus pieteikties jaunajai sezonai
#kodarabibliotekārs: Māriņkalna bibliotēka – vieta, kur piedzīvojumi un kopiena satiekas
#kodarabibliotekārs: Ogrē dzimst lasīprieks
#kodarabibliotekārs: Jēkabpils novada Salas bibliotēka
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Rēzeknē
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Aizkraukles novada Pļaviņu bibliotēkā
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Skrudalienes pagasta Silenes bibliotēkā
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Augšdaugavas novada bibliotēkās
#kodarabibliotekārs: Lasītprieka veicināšana Aizkraukles novada centrālajā bibliotēkā
Rāmīšu ilustrācija: Laura Lukeviča
Informāciju sagatavoja:
Ričards Edijs Štibe
Valmieras bibliotēkas
Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītājs
Alīna Pūce
Valmieras bibliotēkas
Pieaugušo apkalpošanas nodaļas vadītāja