Šogad pasākums vienlaikus būs viens no Lasīšanas gada vasarīgākajiem un priecīgākajiem notikumiem.

Jāņa Baltvilka balva izceļ spilgtākos sasniegumus bērnu literatūrā un atbalsta jaunus meklējumus. Balvas pasniegšana un ar to saistītie pasākumi, kas apvienoti programmā “Baltā Vilka grāmatas”, izveidojušies par nozīmīgu tradīciju, notikumu, kas katru gadu tiek pamanīts un ir bērnu literatūras gada kulminācijas cikls. Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā notiks arī Baltvilka lasījumi, kuros jaunāko darbu fragmentus lasīs vairāk kā 10 autori un tulkotāji.

Programmu “Baltā Vilka grāmatas“ īsteno Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) – Starptautiskās bērnu un jaunatnes grāmatu padomes (IBBY) Latvijas nodaļa.

Alīse Nīgale, LBJLP programmas “Baltā Vilka grāmatas” vadītāja saka: „Pašreizējos ekonomiskajos apstākļos, jo īpaši būtiski saglabāt un turpināt attīstīt tradīcijas, kam ir potenciāls kļūt par starptautiski zināmiem kultūras notikumiem, kas iezīmē Rīgu Eiropas kultūras kartē. Esam pārliecināti, ka viens no šādiem notikumiem noteikti ir Starptautiskā Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā un grāmatu mākslā”.

Balvas laureāti saņems četrās kategorijās. Balvu piešķirs rakstniekam par iepriekšējā periodā izdotu oriģinālgrāmatu bērniem latviešu valodā, kā arī grāmatas ilustratoram par iepriekšējā periodā iznākušu (ilustrētu vai paša veidotu) oriģinālgrāmatu. Godalgu saņems arī viens Baltijas jūras reģiona valstu rakstnieks par iepriekšējā periodā iznākušu latviešu valodā tulkotu grāmatu un tulkotājs par šī darba tulkojumu latviešu valodā.

Laureāti saņems mākslinieces Ineses Brants veidotu porcelāna Baltvilka balvas logotipu – vilciņu, kas sēž sapņu laivā un lasa grāmatu, kā arī diplomu un sadarbībā ar Ventspils starptautisko rakstnieku un tulkotāju māju, iespēju 2011. gadā 4 nedēļas dzīvot un strādāt Ventspils rakstnieku mājā, saņemot radošu stipendiju.

Balvas ieguvēji tiks paziņoti tradicionālajā svinīgajā sarīkojumā 24. jūlija pēcpusdienā Jaunā Rīgas teātra pagalmā, kur Lasīšanas gada bērnu literatūras mēneša kulmināciju sagaidīt palīdzēs JRT aktieri Gatis Gāga un Gundars Āboliņš.

Baltvilka balvas sarīkojumā – Jēkaba Nīmaņa dziesmu pirmatskaņojums.

Baltvilka balvas svētkos atkal tiks pirmatskaņotas jaunas latviešu komponista oriģināldziesmas ar Jāņa Baltvilka vārdiem. Ik gadu tās papildina ciklu „Meža dziesmas”; šobrīd ciklā jau ir Ērika Ešenvalda, Valta Pūces, Georga Pelēča un Andra Dzenīša darbi.

Piecus Jāņa Baltvilka dzejoļus, kam dots kopējs nosaukums „Gar mežmalu, kur ēnas lodā”, komponējis Jēkabs Nīmanis. Tās izpildīs Zane Pērkone (soprāns), Jānis Kurševs (tenors), Artūrs Bērziņš (trombons), Jēkabs Nīmanis (klarnete), Viktors Veļičko (kontrabass), Evita Dūra (akordeons).

Jāņa Baltvilka balva notiek kopš 2004. gada. Tās uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.

Lasīšanas gads ir atvērts nekomerciāls projekts, kurā aicināta piedalīties visa sabiedrība. Tas notiek, pateicoties esošo dalībnieku atbalstam un entuziasmam. Gan uzņēmumi, gan privātpersonas var piedalīties projekta tapšanā, iesaistoties darba grupā.

Programmas “Baltā Vilka grāmatas “ pasākumu norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Ventspils starptautiskā rakstnieku un tulkotāju māja, Jaunais Rīgas teātris, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Nesteoil, sabiedrisko attiecību aģentūra PR Stils, International School of Latvia, LETA.