“Tautas dziedniecība ir daudz senāka nekā pati tauta, nekā visas Eiropas tautas. Dziedināšana ar roku, ar vārdu ir tikpat sena kā pati cilvēce,” uzsver folkloras un tautas tradīciju pētniece Janīna Kursīte.

Janīna Kursīte ir vairāku latviešu filoloģijai un dzīvesziņai veltītu grāmatu autore. Pēdējos gados izdotas grāmatas “Neakadēmiskā latviešu valodas vārdnīca jeb Novadu Vārdene”, “Sfumato nesfumato”, “Vārkava: tradicionālā kultūra un mūsdienas” un “Kāzas Latgalē”, kā arī rakstu krājums Janīnas Kursītes redakcijā “Baltu un slāvu kultūrkontakti”.

Par darbu literatūrzinātnē Janīna Kursīte saņēmusi vairākus apbalvojumus – Latvijas Zinātņu Akadēmijas  V. Plūdoņa balvu latviešu literatūrzinātnē un Baltijas asamblejas balvu, bet 2001. gadā viņa apbalvota ar Lietuvas Ģedimina ordeni. Janīna Kursīte ir arī Lielās Folkloras balvas laureāte.

Pēc lekcijas- Janīnas Kursītes veidotās izstādes par leģendāro dziednieci Zilākalna Martu atklāšana.

Izstādē skatāmi Zilākalna Martas dzīvi un darbību raksturojoši priekšmeti – kleitas, kas savulaik atrastas īpašnieces šķūnīti un kuras atjaunojuši Rundāles pils muzeja restauratori, un fotogrāfijas. Kopā ar tām izstādīti suitu novada etnogrāfisko vērtību fotouzņēmumi. Jautāta, kas tad ir kopīgs līdz šim it kā nesaistītām dzīvesziņām, izstādes autore teic, ka tās ir trīs gudrības, kas ir pamats gan Zilākalna Martas, gan suiteņu viedumam: paša gudrība, savienota ar kristīgajām un tautas tradīciju zinībām.

Pasākumā piedalīsies folkloras grupas “Maģie suiti” un “Ventiņ’ ”.

Ieeja uz pasākumu bez maksas.