„Gaismas pils lentes griezēji bieži min, ka iespēja atklāt LNB jauno ēku ļauj viņiem justies īpašiem. Turklāt dalība lentes griešanā cilvēkos rada vēlmi uzzināt vairāk par bibliotēku,” atklāj viena no jaunietēm – Gaismas pils šķēru turētājām – Alise Krauja. Viņa arī norādīja, ka lentes griezējus var iedalīt divās grupās – vieni Gaismas pili uztver kā bibliotēku un ir pagodināti, ka var atklāt šo nozīmīgo kultūras un informācijas centru, citiem tas ir Latvijas identitātes simbols – līdzīgi kā Dziesmu un deju svētki.

„Latvijas Nacionālās bibliotēkas atvēršana ar nepacietību tika gaidīta visā Latvijā, un šobrīd tās atklāšanas svētkos ir iespēja piedalīties gan galvaspilsētas, gan reģionu iedzīvotājiem. Esam lepni, ka arī mums – „VIRŠI-A” kā Latvijas uzņēmumam un lielākajam pašmāju degvielas tirgotājam – ir iespēja sniegt savu artavu šī vēsturiskā procesa norisē un īstenošanā. Ceram, ka ar katru ceļā pavadīto kilometru un katru pārgriezto lentēs posmu tiks radīts prieks un patriotisma sajūta,” stāsta Jānis Riekstiņš, „VIRŠI-A” valdes priekšsēdētājs.

Jūnijā tika sākts īpaši sagatavotās lentes griešanas process ar speciāli šim notikumam veidotām šķērēm – tās izkalis kalējs Jānis Nīmanis. Uz lentes izvietotas latvju dainas. Katrs no lentes griezējiem izvēlas nākamo personu, kam nodot lentes griešanas stafeti. Gaismas pili atklājuši iedzīvotāji Rīgā, Liepājā, Pāvilostā, Ventspilī, Alojā, Dobelē, Jelgavā, Madonā, Baltinavā, Cēsīs, Balvos, Daugavpilī u. c. Starp griezējiem ir gan skolotāji, ārsti, uzņēmēji un bibliotekāri, gan autosportisti, būvnieki, kultūras un mākslas darbinieki, uzņēmēji un citu profesiju pārstāvji. Starp fiziskajiem griezējiem ir tādi Latvijā pazīstami vārdi kā Zbigņevs Stankevičs, Raimonds Pauls, Jānis Peters, Māris Sirmais, Jānis Streičs, Uģis Prauliņš, Gidons Krēmers, Pauls Timrots un daudzi citi. Lenti pārgriezis arī viens jaunais pāris savās kāzās Cēsīs. Plānots, ka līdz LNB inaugurācijai Gaismas pils atklāšanas lenti fiziski pārgriezīs ap 1000 cilvēku visā Latvijā. Lentes kopējais garums ir 10 000 metru, uz tās ir izvietotas 50 000 tautas dziesmas.

Atgādinām, ka paralēli noris arī lentes digitālā griešana. Visus lentes griezējus un svinīgā notikuma video var aplūkot tīmekļa vietnē www.gaismaspils.lv.

LNB atklāšanas notikumu sadarbības partneri: Kultūras ministrija, „Latvijas dzelzceļš”, „VIRŠI-A” un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība.

Foto: Ieva Lūka, LETA