2019. gada oktobrī Bibliotēku, informācijas un dokumentācijas asociāciju Eiropas birojs (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations, EBLIDA) izveidoja Eiropas bibliotēku un ilgtspējīgas attīstības novērtējuma (European Libraries and Sustainable development Assessment, ELSA) darba grupu, lai risinātu jautājumus saistībā ar IAM mērīšanu un novērtēšanu bibliotēkās.

ELSA darba grupa ir sagatavojusi ziņojumu “Towards the implementation of SDG Indicators in European Libraries”. Šajā ziņojumā grupas locekļi vienlaikus izcēluši gan bibliotēku ietekmes pētījumu izmantošanu bibliotēku vērtēšanā un interešu aizstāvībā, gan ar dažādiem Eiropas valstu piemēriem pamatojuši uz IAM vērstas metodikas nozīmi.

“Ja bibliotēkas vēlas piekļūt Eiropas struktūrfondiem un investīciju fondiem 2021.–2027. gadam, tām no maziem vietējas nozīmes projektiem ir jāpārslēdzas uz pārdomātu bibliotēku politiku, kur projektu novērtēšanai IAM kontekstā ir izšķiroša loma”, norāda EBLIDA direktors Giuseppe Vitiello.

IAM novērtēšana bibliotēkās ir pārāk jauna tēma, lai varētu izdarīt galīgus secinājumus – ir nepieciešami plašāki pētījumi un diskusijas. Neskatoties uz to, ELSA grupas locekļi pauduši cerību, ka šis pirmais mēģinājums veicinās perspektīvas maiņu attiecībā uz IAM, bibliotēku projektiem pievienojot politisko dimensiju un atsevišķus vai nejaušus skaitļus pārvēršot uz IAM orientētiem rādītājiem.

Ziņojums “Towards the implementation of SDG Indicators in European Libraries” angļu valodā pieejams EBLIDA tīmekļvietnē.

Pēc EBLIDA informācijas sagatavojusi:

Kristīne Deksne
Latvijas Nacionālā bibliotēka