Atzīmējot Latvijas Nacionālās bibliotēkas 100. jubileju, no 21.augusta ikviens aicināts skaļi nolasīt un ieskaņot kādu no simts 1919. gadā tapušiem un/vai publicētiem dzejoļiem vietnē lasi.literatura.lv/lnb100. Akcija “Dzejas rats 1919” ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta dāvana Latvijas Nacionālajai bibliotēkai tās simtgadē. Akcija norisināsies līdz septembra beigām, klātienē akcijā būs iespēja piedalīties bibliotēkas jubilejas norisēs 31. augustā. Apsveic bibliotēku, ierunā dzejoli!

Ar saukli “Apsveic bibliotēku, ierunā dzejoli”, tiek uzsākta akcija “Dzejas rats 1919”. Šādi LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) sumina Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) tās simtgadē, izceļot 1919. gadā tapušo dzeju un aicinot ikvienu to skaļi nolasīt kā sveicienu LNB jubilejā. Simboliskais dzejas rats sastāv no simts dzejoļiem, kas atklāj gan tā laika romantisko, gan nacionāli patētisko, gan revolucionāro, gan satīrisko un dažkārt diletantisko stīgu. Sociālpolitiskās situācijas dēļ latviešu dzejā šis gads nav no ražīgākajiem, iznāk nedaudzi dzejoļu krājumi, dienas presē ir neregulāras publikācijas. Tomēr daži no dzejoļu krājumiem ir spilgti un nozīmīgi līdz šodienai, piemēram, Raiņa “Sveika, brīvā Latvija!” un “Daugava”, Edvarta Virzas “Dievišķīgās rotaļas”, zīmīgs ir kreisi ievirzītais latviešu strādnieku rakstnieku savienības dzeju krājums “Sarkanie pavedieni”.

Dzejnieks Andrejs Kurcijs trāpīgi to nodēvējis par “gaviļu un moku gadu”, kur “šausmu laiks” –- jaunizveidotās valsts apdraudējums, varu maiņas, iebrukumi, karadarbība, trūkums mijas ar nācijas kultūrai un izglītībai svarīgu institūciju dibināšanu (Latvijas Universitāte, Valsts bibliotēka, Vēsturiskais arhīvs, Nacionālā opera, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Konservatorija, Latvijas Mākslas akadēmija); 1919. gada 30. novembrī, izrādot Raiņa dramatisko poēmu “Daugava”, notiek Latvijas Nacionālā teātra oficiālā atklāšana.

Ikviens tiek aicināts savā datorā vai mobilajā ierīcē veikt audioierakstu un augšupielādēt vietnē lasi.literatura.lv/lnb100. Pēc ieraksta apstiprināšanas uz e-pastu tiks nosūtīta saite uz dzejoļa lasījumu, ar to varēsi dalīties sociālajos tīklos. Akcijas mājas lapā varēs uzzināt akcijas populārāko dzejoli, kā arī balsot par sev tīkamāko dzejas lasījumu. Paralēli tiks veidota akcijas redaktoru izlase Youtube kanālā “Lasi skaļi”.

Akciju organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts (LU LFMI) ES ERAF finansētā projektā “Stiprinot zināšanu sabiedrību” (Nr. 1.1.1.1/16/A/040) ietvaros.

LU LFMI jau īstenojis un joprojām īsteno vairākas nozīmīgas sabiedrības digitālās iesaistes akcijas saistībā ar kultūrvēsturisko mantojumu, tās vienkopus skatāmas platformā IESAISTIES.LV. “Dzejas rats 1919” (Lasi skaļi #3) ir turpinājums plašu sabiedrības atsaucību ieguvušajām akcijām ciklā “Lasi skaļi”: 2017. gadā norisinājās Eduarda Veidenbauma dzejas mantojumam veltītā akcija “Skandē Veidenbaumu”, savukārt 2018. gadā īpaši tika uzrunātas ģimenes un mazie lasītāji akcijā “Lasīsim dzejiņas”.

Apsveic bibliotēku, nolasi dzejoli!

Papildu informācija:

Eva Eglāja-Kristsone
E-pasts: eva.eglaja@lulfmi.lv
Tālr.: +371 26863449

Sekojiet LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta jaunumiem:
lulfmi.lv
facebook.com/lulfmi/