Urbānās socioloģijas pētnieks Rejs Oldenburgs grāmatā “The Great Good Place” (1991) ir rakstījis par neformālu publisku pulcēšanās vietu nozīmi – cik šīs vietas ir būtiskas kopienai un sabiedriskajai dzīvei, apgalvojot, ka kultūrvietas, arī bibliotēkas, un citas “trešās vietas” starp darbu/skolu un mājām ir demokrātijas un kopienas vitalitātes pamats. Bibliotēka – kā bāka nemiera laikos. “Bāka neskraida gar krastu, lai meklētu kādu, ko izglābt, bāka vienkārši stāv un spīd… “ (Anne Lamott “Almost Everything. Notes on Hope”, 2018). Bibliotēka var izglītot, iedvesmot, socializēt un reizē ļaut izpausties individualitātei. Bibliotēka kalpo savai kopienai, mūsdienu informācijas kakofonijas laikos rādot gaismu. Bibliotēka stiprina kopienas noturību. Vai Latvijas bibliotēku tīkls ir novērtēts kā kopienas resurss, kā šī “trešā vieta” dažādos dzīves posmos? Vai pašvaldības, plānojot pakalpojumus iedzīvotājiem, saredz bibliotēkas ne tikai kā kultūras un izglītības, bet arī kā sociālo resursu? Ko galu galā bibliotēka kā “trešā vieta” var savai kopienai piedāvāt?

Sarunu vada kultūras žurnāliste, LTV raidījumu “Kultūršoks” un “Kultūras ziņas” veidotāja Zane Brikmane.

Sarunā piedalās:

  • Drabešu Jaunās pamatskolas direktore Kristīne Paisuma,
  • Uzņēmuma īpašnieks un vadītājs Rihards Augstkalns,
  • Madonas novada Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājs Vilnis Špats,
  • 14. Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētāja Agita Zariņa-Stūre,
  • Olaines 1. vidusskolas bibliotēkas vadītāja Aija Jankava,
  • Balvu Centrālās bibliotēkas direktore Ruta Cibule.

Telts “Bibliotopija” top ar Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācijas atbalstu projekta “Drukas un mediju sadarbības tīkls” (Nr. 5.1.1.2.i.0/3/24/A/CFLA/001) ietvaros un ir daļa no notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500”, kas top ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Rīkotāji – Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība un Latvijas Nacionāla bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociāciju, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministriju un Latvijas Bibliotekāru biedrību.

www.festivalslampa.lv
www.lnb.lv