Bibliotēkas krājums ir augošs organisms, kurš tiek sistematizēts, aprakstīts un rūpīgi uzglabāts. Krājuma veidošanas sistēma ietekmē ne tikai informācijas pieejamību šobrīd, bet veido arī nākotnes lasītāju un pētnieku priekšstatus par mūsdienām.

Apvienība “Orbīta” apgrieztā veidā izmanto tādus krājumam bīstamos faktorus kā mitrumu, pelējumu, mehānisku nodilumu, gaismu un mūsdienu atmiņas nesēju sairšanas procesus, lai eksperimentāli novecinātu priekšmetus no 2020. gada. Kā tiks saglabāts dzejnieka manuskripts digitālajā laikmetā un kas veido 21. gadsimta grafikas un sīkiespieddarbu kolekcijas? Kas no mūsdienās radītā izturēs laika pārbaudi un būs aktuāls ilgtermiņā, bet kas kļūs novecojis vai nesvarīgs? Uz šiem jautājumiem atbilžu vēl nav, tomēr tie var būt pamats saistošam dialogam.

Izstādes nosaukums aizgūts no Stenlija Kubrika (Stanley Kubrick) 1968. gada filmas “2001: Kosmosa odiseja” (2001: A Space Odyssey). Tā aptver plaša diapazona spekulāciju par nākotni, turpretī izstāde – neparastu interpretāciju par mūsdienu kultūrtelpas saglabāšanu un bibliotēkas sarežģīto uzdevumu krājumu glabāt mūžīgi. Izstādē nozīmīga loma ir telpas dizainam un mākslinieciskajiem risinājumiem, kurus veido LNB Izstāžu centra kuratore Anete Krūmiņa, dizainere Una Grants un krājuma saglabāšanas speciāliste Sintija Saldābola sadarbībā ar tekstgrupu “Orbīta”.

Apvienībā “Orbīta” darbojas literāti, izdevēji un mākslinieki Artūrs Punte, Sergejs Timofejevs, Vladimirs Svetlovs un Aleksandrs Zapoļs. “Orbīta” tikusi izvirzīta Purvīša balvai, saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu un piedalījusies 56. Venēcijas mākslas biennāles paralēlajā programmā.

Izstādes atklāšanas dienā, 14. februārī, plkst. 12.00 pēc LNB 2020. gada notikumu preses konferences (sākums plkst. 11.00) mediju pārstāvji aicināti uz pastaigu izstādē ar māksliniekiem un kuratori.

Nedēļā pēc atklāšanas mākslinieki vadīs ekskursijas izstādē – 19. februārī plkst. 16.00 latviešu valodā un 20. februārī plkst. 16.00 krievu valodā. Par krājuma saglabāšanas problemātiku ekskursijā 26. februārī plkst. 16.00 stāstīs LNB krājuma saglabāšanas speciāliste Sintija Saldābola. Izstādi papildinās muzejpedagoģiskā programma skolas vecuma bērniem.

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Mākslas akadēmija un LNB Atbalsta biedrība

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
www.lnb.lv