Šī gada 9. aprīlī Lielajā ģildē notika Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas rīkotā grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele 2014” uzvarētāju apbalvošanas ceremonija. 117 konkursam pieteikto un 36 nominēto izdevumu konkurencē godalgu kategorijā “Uzziņu literatūra” ieguvusi arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Letonikas un Baltijas centra galvenās bibliogrāfes-pētnieces Kristīnes Zaļumas grāmata “Liepupes muiža”!

Ar LNB saistīti vēl divi apbalvoti izdevumi – “Gotharda Frīdriha Stendera Ābeces. Faksimili. Transkripcijas. Apceres” (kategorija “Zinātniskās grāmatas”, autoru kolektīvā LNB Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas vadītāja Ināra Klekere) un “No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama Lielajā bibliotēku ceļojumā” (kategorija “Lasāmgrāmatas bērniem”, autori Inguna Cepīte un Juris Zvirgzdiņš, māksliniece Elīna Brasliņa, uz grāmatas vāka – Gaismas pils silueta zīmējums).

Konkursa izdevumi-uzvarētāji kopumā tika noteikti astoņās kategorijās – dzejas grāmatas, prozas grāmatas, skatāmgrāmatas bērniem, lasāmgrāmatas bērniem, zinātniskās grāmatas, uzziņu literatūra, mākslas izdevumi un foto albumi.

Godalgotās grāmatas:

I Dzeja
Vladimirs Svetlovs. “Lietots”. Māksliniece – Ieva Skuja; tipogrāfija – “Jelgavas tipogrāfija”; izdevējs – “Orbīta”

II Proza
Autoru kolektīvs. “Proza”. Mākslinieks – Reinis Pētersons; tipogrāfija – “Jelgavas tipogrāfija”; izdevējs – “Orbīta”

III Skatāmgrāmatas bērniem
Sērija: Juris Zvirgzdiņš. “Miega pasaka”, “Ziemas pasaka”. Dizains – Laura Mortensena-Floresa; ilustrācijas – Anita Paegle; tipogrāfija – “Jelgavas tipogrāfija”; izdevējs – “Zvaigzne ABC”

IV Lasāmgrāmatas bērniem
Inguna Cepīte, Juris Zvirgzdiņš. “No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama Lielajā bibliotēku ceļojumā”. Māksliniece – Elīna Brasliņa; tipogrāfija – “Jelgavas tipogrāfija”; izdevējs – “Pētergailis”

V Zinātniskās grāmatas
Autoru kolektīvs. “Gotharda Frīdriha Stendera Ābeces. Faksimili. Transkripcijas. Apceres”. Māksliniece – Inese Hofmane; tipogrāfija – “Jelgavas tipogrāfija”; izdevējs – “Neputns”

VI Uzziņu literatūra
Kristīne Zaļuma. “Liepupes muiža”. Māksliniece – Dita Pence; tipogrāfija – “Jelgavas tipogrāfija”; izdevējs – “Lauku Avīze”

VII Mākslas izdevumi
Jānis Murovskis, Anita Vanaga. Jānis Murovskis. “Sietspiede”. Māksliniece – Ineta Berkmane; tipogrāfija – “Livonia Print”, izdevējs – “Muretart”

VIII Foto albumi
Kaspars Goba, Gundega Repše. “Rīgas salas”. Mākslinieks – Ivo Grundulis; tipogrāfija – “Livonia Print”; izdevējs – “Elm Media”

Balva par mūža ieguldījumu grāmatniecībā piešķirta SIA “Jānis Roze” izpilddirektorei Inārai Beļinkajai.

Gada mākslinieks – Zigmunds Lapsa.

Latvijas Nacionālā bibliotēka sveic laureātus un novēl profesionālus un radošus panākumus arī turpmāk!

“Zelta ābele” ir viens no senākajiem profesionālajiem nozares konkursiem Latvijā. To jau 22. reizi kopš 1993. gada rīko Latvijas Grāmatizdevēju asociācija ar mērķi noskaidrot grāmatas ar vislabāko noformējumu.

Grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele” pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj izdevuma satura un formas māksliniecisko veselumu. Grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas tekstuālā satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un popularizēt sabiedrībā grāmatas, literatūru un lasīšanu.

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts