Gadskārtējā Ziemeļvalstu literatūras nedēļa šogad notiks no 11. līdz 17. novembrim, kuras laikā ikvienam interesentam būs iespēja piedzīvot daudz interesantu brīžu lasot Ziemeļvalstu autoru darbus un runājot par Ziemeļvalstu stāstīšanas tradīcijām un literatūru. Ziemeļvalstu literatūras nedēļas tēma būs “Svētki Ziemeļvalstīs”, kas izvēlēta par godu biedrības “Norden” 100 gadu atzīmēšanai Norvēģijā, Dānijā un Zviedrijā. Tā kā projektā var iesaistīties gan bibliotēkas, gan izglītības iestādes, gan biedrības, projekta organizatori aicina visus interesentus līdz 4.novembrim reģistrēties www.nordisklitteratur.org/lv/ mājas lapā, kas kalpo arī kā resursu un informācijas vietne.

Svētki ikdienišķajam piešķir struktūru, atkārtojas noteiktos laika intervālos un izceļ svarīgus dzīves notikumus, tāpēc svētku motīvs bieži atkārtojas literatūrā.

Mazākie lasītāji Ziemeļvalstu literatūras nedēļas laikā tiks aicināti pārlapot Astrīdas Lindgrēnas “Pepiju Garzeķi” un paviesoties Pepijas dzimšanas dienas svinībās savrupmājā “Vistas kāja”. Pusaudži lasīs norvēģu rakstnieka Justeina Gordera grāmatas “Sofijas pasaule” fragmentu un iejutīsies Sofijas 15 gadu dzimšanas dienas filozofiskajos dārza svētkos, kas piedāvās gan kafiju, gan saviesīgas sarunas, gan mazliet sirreālisma.

Pieaugušie aicināti atcerēties dāņu rakstnieces Kārenas Bliksenas romānu “Bebetes svētki”.

Ziemeļvalstu literatūras nedēļas 2019 plakāta autors ir Fēru salu bērnu grāmatu autors un mākslinieks Báršur Óskarsson. 2018. gadā viņš ieguva Ziemeļvalstu Padomes bērnu un jaunatnes literatūras balvu par grāmatu “Koks” (Træiš).

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē biedrības Norden asociācija, bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru.

Ziemeļvalstīs projekts norisināsies jau 23. reizi, Latvijā – 22. reizi. Šis projekts ir unikāls ar to, gada vistumšākajā laikā vairākos tūkstošos Ziemeļvalstu un Baltijas valstu bibliotēkās un skolās, vienlaicīgi tiek iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata.

Lai iegūtu vairāk informācijas, lūdzam kontaktēties ar Ziemeļvalstu literatūras nedēļas Latvijā koordinatori, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomnieci Ievu Hermansoni, ieva@norden.lv, tel. 28682639.

Papildu informācija:
Inga Puriņa