Nozīmīgākie fakti:

• 1981.gadā pie Silmaču mājām I.Ziedonis ar domubiedriem uzstāda akmeni ar uzrakstu “Silmači”, tiek rīkotas apkārtnes sakopšanas talkas.
  • 1986.gada pavasarī Druvienā tika atjaunotas Silmaču mājas un rodas ideja par brīvdabas skatuves celšanu.
  • 1986.gada 21.jūnijā Simaču atjaunotajā mājā tika atklāta R.Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” izrādei veltīta ekspozīcija, kā arī notika pirmais brīvdabas uzvedums.
  • 1989.gadā izrādes laikā viesojās trimdas latviešu grupa “Čikāgas piecīši”.
  • Latvijas Nacionālā teātra (tolaik Valsts Akadēmiskā drāmas teātra) saimes brīvdabas izrādes Silmačos notika 6 gadus no 1986.-1991.gadam.
  • 2016.gada 21.jūnijā notiek jubilejai veltīts Latvijas Nacionālā teātra brīvdabas uzvedums “Skroderdienas Silmačos”, režisore I.Roga.

Aicinām ielūkoties bildēs un atcerēties, kā veidojies “Silmaču” brīvdabas izrādes stāsts, apskatot digitālo izstādi “Brīvdabas uzvedumam “Skroderdienas Silmačos” – 30” Gulbenes novada bibliotēkas mājas lapā. Saite – http://www.gulbenesbiblioteka.lv/lv/novads/digitalas-izstades/brivdabas-uzvedumam-skroderdienas-silmacos-30