Šosezon daudzviet pasaulē piemin notikumus pirms četrdesmit gadiem. Piemin Parīzes (un citur Vakareiropā atdarinātos) studentu un strādnieku nemierus un nekārtības, ko daudziem gribētos uzskatīt par teju vai sociālistiskas revolūcijas mēģinājumu. Piemin Prāgas pavasari, kas faktiski uzskatāms par tādu kā sociālistisku evolūciju un piemin 1968. gada augustu, kad Varšavas līguma valstu karaspēks pielika punktu šai evolūcijai.

2008. gada 10. septembrī, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē tiks atklātas 3 izstādes, kas veltītas 1968. gada notikumiem. Čehijas Republikas vēstniecība piedāvā Čehijas Nacionālā muzeja sagatavoto izstādi "…un atbrauca tanki", Slovākijas Republikas vēstniecība – A. Dubčeka biedrības sagatavoto izstādi "Aleksandrs Dubčeks: Es ticu cilvēku labestībai". Savukārt Latvijas Nacionālā bibliotēka izveidojusi ekspozīciju "1968: gads, kas satricināja pasauli", kuras saturiskās koncepcijas autors ir pazīstamais kultūrkritiķis Pēteris Bankovskis.

Izstāžu laikā būs ekskluzīva iespēja noskatīties Čehijas ārlietu ministrijas sarūpēto filmu ciklu: "Jans Palahs – pašsadedzināšanās 40. gadadiena", kas ietver 5 īsmetrāžas lentas:
  • "Jans 69" (režisors Stanislavs Milota, Jaromīrs Kalista, 1969);
  • "Klusums" (režisors Milans Pērs, 1969);
  • "Palaha kapa stāsts" (Dobroslavs Zborņīks, 1996);
  • Čehoslovākijas nedēļas kinohronika 4/1969;
  • Čehoslovākijas nedēļas kinohronika 5/1969.

Informāciju sagatavoja:
Pēteris Bankovskis