Spēli rīkoja Gada monētas akcijas ilggadējie sadarbības partneri – Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) un sabiedrība Tilde, un tajā tika aicināti piedalīties pašvaldību publisko un skolu bibliotēku pārstāvji. “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes!”uzvarētāji un aktīvākās bibliotēkas, no kurām spēlē piedalījās vislielākais lasītāju skaits, balvās saņem Latvijas Bankas – 2020. gadā izlaisto kolekcijas monētu “Personiskā brīvība“.

Erudīcijas spēles uzvarētāji individuālajā konkurencē tika noteikti, izlozējot piecus veiksminiekus no tiem spēles dalībniekiem, kuri bija pareizi atbildējuši uz visiem spēles jautājumiem:

  • Līga Lukjanska (Ogres Centrālā bibliotēka),
  • Ieva Eglīte (Baložu pilsētas bibliotēka),
  • Inta Vīksna (Nākotnes bibliotēka),
  • Renāte Kārkliņa (Mazsalacas pilsētas bibliotēka),
  • Velga Birkenšteine (Ērgļu novada Jumurdas bibliotēka).

Erudīcijas spēles uzvarētāji, kā jau minēts, saņems balvu no Latvijas Bankas – katrs vienu kolekcijas monētu “Personiskā brīvība” (māksliniece Beate Šņuka).

Šo monētu saņems arī piecas bibliotēkas, kuras visaktīvāk rosinājušas savus lasītājus piedalīties spēlē, kā arī medijos un sociālajos tīklos popularizējušas Gada monētas aptauju un spēli “Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes”:

  • kategorijā „Pagastu bibliotēkas” – Liezēres pagasta Mēdzūlas bibliotēka (vadītāja Indra Goba) un Ērgļu novada Jumurdas bibliotēka (vadītāja Sarmīte Dreiblate);
  • kategorijā „Mazpilsētu un novadu bibliotēkas” – Riebiņu novada Centrālā bibliotēka (vadītāja Olga Ribinicka) un Pļaviņu novada bibliotēka (vadītāja Ineta Grandāne);
  • kategorijā „Reģionu galvenās bibliotēkas” – Aizkraukles pilsētas bibliotēka (direktore Valentīna Laizāne).

Šogad erudīcijas sacensībā kopskaitā piedalījās 439 dalībnieki no 139 bibliotēkām. 297 dalībniekiem izdevās atrast atbildes uz visiem spēles jautājumiem, un kopumā dalībnieki izspēlēja spēli 5054 reizes. Tas ir atzīstams rezultāts, ņemot vērā, ka ārkārtas situācijas dēļ bibliotēkas bija slēgtas, un interesentiem spēli nācās izspēlēt no mājas datora, izmantojot letonika.lv attālināto piekļuvi, ko iegūt piedāvāja Kultūras informācijas sistēmu centrs sadarbībā ar resursu letonika.lv un pašvaldību publiskajām bibliotēkām. Ikvienam spēles dalībniekam bija iespēja izspēlēt spēli vairākkārt, katru reizi ar atšķirīgiem jautājumiem, līdz ar to sacensība dalībnieku vidū bija izglītojoša, ļaujot uzzināt pēc iespējas vairāk par kolekcijas monētās iekaltajām kultūrzīmēm.

Par Latvijas monētu vēsturi
Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, pēdējā no tām – 2020. gada februārī, kad dizainera Artūra Analta veidotā inovatīvā “Medus monēta” tika atzīta par pasaules Gada monētu reprezentablākajā starptautiskajā monētu konkursā Coin of the Year Awards (COTY). 2010. gadā ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētajā konkursā “Gada monēta” (Coin of the Year) “Latvijas monēta” saņēma galveno balvu nominācijā “Gada monēta”.
Vairāk nekā 50 izcilāko Latvijas mākslinieku ir darinājuši Latvijas naudas zīmes – monētas un banknotes. Latvijas nauda ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.

Par zinību resursu letonika.lv
Sabiedrība Tilde veidotais zinību un mācību resurss letonika.lv (www.letonika.lv) ir uzticams avots ar plašu literatūras, valodu, vēstures, dabas un kultūras saturu. Sadarbojoties ar autoriem, ir radītas digitālās enciklopēdijas, daudzvalodu tulkojošās, skaidrojošās un terminu vārdnīcas, audiovizuālā krātuve, latviešu literatūras pilnteksta bibliotēka un mācību materiāli.

Par Kultūras informācijas sistēmu centru
Kultūras informācijas sistēmu centrs nodrošina digitālā zinību resursa letonika.lv bezmaksas pieeju visās Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās programmas “Elektroniskās publikācijas Latvijas bibliotēkām” ietvaros, kā arī saistībā ar šo projektu jau vairāk nekā desmit gadus rīko dažādus erudīcijas konkursus Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, rosinot iedzīvotājus izmantot bibliotēkās pieejamos daudzveidīgos informācijas resursus, kuri, pateicoties valsts un pašvaldību finansējumam, bibliotēku apmeklētājiem ir pieejami bez maksas.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilma Elsberga
Kultūras informācijas sistēmu centrs
Tālr.: 67844902
ilma.elsberga@kis.gov.lv

Sīkāka informācija par spēli:

Anita Vasiļjeva
Sabiedrība Tilde
Tālr.: 67605001
letonika@tilde.lv
www.letonika.lv