Tas ir pēkšņs randevu, kas nokrīt no debesīm – vezums pilns ar izklaidi un mantojumu.
 
Izmantojot pop-up īpašības (pārsteigums, atvērtība, spontanitāte, elastīgums ) Lasāmrati darbosies netradicionālās vietās un laikos, kurus uzzināt varēs, sekojot līdzi jaunumiem plašsaziņas līdzekļos, visas vasaras garumā. Ir svarīgi, lai grāmatas būtu pieejamas visiem, kā arī saglabātos interese par lasīšanu; to veicinošie motīvi ir grāmatu piedāvāšana saistošā veidā un par pēc iespējas zemākām cenām. Latvijā lietoto grāmatu veikali līdz šim ir maz izplatījušies, un šis būs arī lielisks veids, kā tos popularizēt.

Plānots, ka grāmatu ratos pastāvīgi būs 500 dažāda stila grāmatu – daiļliteratūras, vēsturiskās, bērnu utt., kā arī aktuālie žurnāli un avīzes. To atlase balstīta uz žanru un valodu dažādību, fokusējoties uz bērnu un pieaugušo klasikas darbiem. Līdzās grāmatām latviešu valodā tiks piedāvātas grāmatas arī citās populārās valodās (angļu, franču, spāņu, vācu, krievu), lai veidotu pēc iespējas plašāku interesentu loku; piesaistītot arī tūristus un radot tiem atvērtu, patīkamu un integrējošu vidi.

Paralēli notiek grāmatu vākšanas kampaņa, aicinot ziedot grāmatas, uzsverot kolektīvo radīšanu. Grāmatu vākšana balstīta pēc brīvas kick starter principa interpretācijas – nauda ir aizvietota ar grāmatām, pretim saņemot mazliet neparastu, dvēselisku dāvanu – lasīšanas (Lasāmratu organizatore) un klausīšanās (grāmatas ziedotājs vai kāds cits, kuram viņš vēlas to uzdāvināt) process. Par katru noziedoto grāmatu (iekšā atstājot kontaktinformāciju) tiks lasīta 1 minūte priekšā kāda grāmata telefoniski/skype/aci pret aci. Grāmatas ir iespējams nodot 2 vietās: Rīgā Kaņepes kultūras centrā un Cēsīs mākslas telpā “Mala”, kā arī kontaktējoties facebook mājaslapā, kur var sekot līdzi jaunumiem un kampaņas panākumiem.

Lasīšana dod cilvēkam daudz prieka un iedvesmas, un mobilie grāmatu rati spēs izplatīt šo prieku pēc iespēja lielākam cilvēku lokam. Tie izaicina, interpretē un pilnveido jau esošo grāmatu pirkšanas-lasīšanas vietu (biblioteku, grāmatnīcu) koncepciju, uzsverot cilvēka un grāmatu dinamiskāku satikšanos, radot patīkamu ar lasīšanu saistītu pieredzi, kas atšķiras no tradicionālā. Kāpēc gan neuzskatīt, ka grāmata ir tā, kas izvēlas lasītāju – “pārlūkojot” ielas, parkus, pludmales, meklējot piedzīvojumu īsa vai gara laika attiecībām?

Projekts ieguvis Cēsu novada pašvaldības finansiālo atbalstu.

Atbrīvo savu grāmatu no četrām sienām un ļauj tai ceļot!

Idejas autori – Kristīne Auniņa, Alberto Di Gennaro.

 
Papildu informācija:
Kristīne Auniņa
e-pasts: knipsis@kristineaunina.lv