LU mācībspēki un studenti jau tradicionāli mūs iepazīstina ar jaunumiem latviešu oriģinālprozā – analizēti gan stāstu, gan romānu, gan lugu žanrus pārstāvošu autoru darbi. Savukārt LNB speciālisti un mūsu sadarbības partneri, t. sk. no Latvijas reģionu bibliotēkām, sniedz ieskatu daudzveidīgā nozaru literatūras piedāvājumā – pārsvarā apkopots vairāku Latvijas augstskolu un institūciju, nelielu nozaru literatūras izdevēju, kā arī LNB kā sadarbības partnera devums mūsu valsts grāmatniecībā.

Tomēr gada pēdējā numura vadmotīvam šoreiz esam izvēlējušies LNB kolēģes ieteikto, Parīzē izdoto grāmatu: Marx, William. Des étoiles nouvelles. Quand la littérature découvre le monde. Tulkojumā tās iespējamais nosaukums varētu būt: “Jaunas zvaigznes. Kad literatūra atklāj pasauli”. Grāmatas autors Viljams Markss ir mūsdienu franču rakstnieks, eseju autors un literatūras kritiķis; pagaidām izdevums latviski vēl nav iztulkots, tāpēc piedāvājam nelielu ieskatu tā saturā. Grāmata ir netradicionāla ar to, ka tās autors ir saskatījis un piedāvā pamanīt arī lasītājiem neparastu literatūras sasaisti – ar zvaigznēm, kura rodas, izejot laukā un paceļot skatienu uz debesīm. Līdzās dažādu zvaigžņu raksturojumam rakstnieks dalās pārdomās ne vien par literatūru, bet arī tās krātuvēm – bibliotēkām. Bibliotēkas, kā mums labi zināms, nekādā ziņā nav noslēgta vide – gluži pretēji, ar
grāmatu starpniecību tās sniedz piekļuvi visai pasaulei. Turklāt – jo vairāk grāmatas zaudē savu materiālo veidolu, jo iespaidīgāka kļūst telpa, kurā glabājas ekrānos lasāmie teksti. Savā daudzfunkcionalitātē un vienlaikus vienkāršībā aizvien pārsteidzošākās bibliotēku celtnes visā pasaulē piesaista ne vien lasītāju, bet jebkura līdzpilsoņa uzmanību, un tas ir brīnišķīgi. Tomēr ēka ir tikai viena medaļas puse, bet tajā izvietotais intelektuālais saturs – gluži kas cits. Tādēļ, runājot par bibliotēkām, Markss mums piedāvā ieviest piekto dimensiju, kas pastāv tikai mūsu prātā un rodas lasīšanas gaitā – tas ir grāmatas saturs.

Pacelt galvu un paraudzīties zvaigznēs – tas taču ir ziemas naktij tik piestāvoši! Un varbūt – ne mazāk aizraujoši, kā ienirt grāmatu pasaulē…

Izdevums pieejams: https://dom.lndb.lv/data/obj/1013596.html

Anda Saldovere