Projekta iniciatori – Latvijas notāri un Ideju foruma bibliotēka – plāno izdot ikmēneša audio žurnālu, ar kura palīdzību tiks padarīta pieejamāka vispārējā informācija neredzīgajiem cilvēkiem. Žurnāls tiks izplatīts Latvijas neredzīgajiem iedzīvotājiem, kā arī būs pieejams neredzīgo bibliotēkās un visos notāru birojos.

Notāri nolēmuši ar laiku pielāgot lasīšanai braila rakstā arī normatīvos aktus un citus juridiskos dokumentus. Lai aktualizētu vides pieejamības jautājumus, projekta iniciatori un Latvijas neredzīgie cilvēki dāvinās valsts pārvaldes institūcijām plāksnītes braila rakstā, kā arī pulcēs uzņēmējus un organizācijas, kurās strādā neredzīgi cilvēki.

Kā pastāstīja Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Ilze Pilsētniece, šogad Latvijas Zvērinātu notāru padomes mērķis ir aktualizēt neredzīgu cilvēku problēmas integrācijas un nodarbinātības jomā, pievēršot tām ne vien sabiedrības, bet arī valsts amatpersonu uzmanību.

No kopējā informācijas apjoma, ko ikdienā saņem redzīgs cilvēks, neredzīgajiem pieejams vien 0,1%. Ja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ir vairāk nekā četri miljoni darbu, tad Latvijas Neredzīgo bibliotēkā to ir tikai 4000, informēja Ideju foruma bibliotēkas vadītājs Edmunds Vanags.

Lai uzskatāmā veidā parādītu, kāda ir neredzīgo cilvēki ikdiena un ar kādām neērtībām viņiem jāsaskaras, izveidots īpašs Tumšais treileris. Tas iekārtots kā dzīvoklis ar vienu atšķirību – tajā valda pilnīga tumsa.

Tumšo treileri ikviens interesents var apmeklēt no šodienas līdz 26. septembrim no plkst. 13 līdz 18 Līvu laukumā, savukārt no 9. oktobra līdz 11. oktobrim treileris būs apskatāms Rātslaukumā.

Visvairāk cilvēku ar redzes funkciju traucējumiem dzīvo Saldū, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē, Balvos un Cēsīs, tādēļ oktobrī un novembra sākumā Tumšais treileris kopā ar neredzīgajiem cilvēkiem dosies arī uz šīm pilsētām, uzrunājot vietējos iedzīvotājus un pašvaldības vadītājus.

Pašlaik jau ir savākta daļa no audio žurnāla neredzīgajiem izdošanai nepieciešamā finansējuma, tomēr, lai izdotu žurnālu veselu gadu, ir nepieciešami vēl 4500 lati. Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja atbalstīt projektu un ziedot neredzīgo cilvēku audio žurnāla izveidei portālā "www.ziedot.lv".
Līdz septembra beigām ziedot iespējams ir arī visos "Rimi" veikalos pie kasēm esošajās ziedojumu kastēs.

Aija Liepiņa LETA