Kopumā divu dienu garumā dalībniekiem bija iespēja ne tikai stāstīt un klausīties stāstus, bet arī piedalīties arī ekskursijās un radošajās darbnīcās, meistarklasēs, kas ļāva iepazīt stikla pūšanas tradīciju, stikla daudzpusīgumu, māksliniecisko vērtību un pielietojamību.

Piektdien festivālu dalībnieki iesāka ar Līvānu iepazīšanās ekskursiju “Līvānu tematisko soliņu stāsti”. Pie Līvānu novada kultūras centra notika oficiālā Latgales stāstnieku festivāla „Omotu stōsti” atklāšana un tam sekoja Māras Mellēnas vadītā nodarbība “Nemateriālais kultūras mantojums un personiskās pieredzes stāsti”, aicinot dalībniekus domāt par to, kas ir pieredze. “Vai pieredze ir zināšanas vai tomēr pieredze ir tā, kas informāciju pārvērš zināšanās?” sacīja Māra Mellēna un, noslēdzot nodarbību, secināja, ka “stāsts ir gudrības mājvieta”.

Vakarpusē pie Līvānu novada centrālās bibliotēkas notika Lielais stāstu vakars “Nepūt pīlītes…”, kur stāstnieki arī rādīja kādu stikla objektu, ar ko saistās stāsts. Piemēram, vecākajai glāzei bija 120 gadi! Vakara noslēgumā norisinājās „Stāstu groziņvakars” ar folkloras kopu „Turki”, kas izvērtās sirsnīgs, stāstu un dziesmu pilns.

Festivāla otrās dienas aktivitātes norisinājās Līvānu stikla un amatniecības centrā. Mazajiem klausītājiem rīts iesākās ar Spoku stāstu stundu ar Gunti Pakalnu, kamēr festivāla dalībnieki iepazinās ar Līvānu stikla muzeja ekspozīciju. Uz radošajām nodarbībām “Ne tikai stikla pūtēji…” aicināja pūšamo instrumentu izgatavotājs Aleksandrs Maijers. Pie karstām krāsnīm festivāla dalībnieki ieklausījās stikla pūtēju meistaru stāstos un vēroja stikla pūšanas procesu.

Festivāls noslēdzās ar svinīgu pasākumu un īpašu stāstu par Stikla vīriņu un Miķeli, atstājot katra paša ziņā izvēli – kādas pīlītes pūst un kādām pīlītēm ticēt.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija izsaka pateicību Līvānu novada domei par izcilo festivāla organizēšanu un stikla pūšanas tradīcijas uzturēšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Paldies festivāla galvenajām organizatorēm Vilhelmīnei Jakimovai un Annai Kārklei, Latvijas Stāstnieku asociācijai un visiem sadarbības partneriem.

Nākamajā gadā VII Latgales stāstnieku festivāls norisināsies Rēzeknē. Taču jau pavisam drīz, šī gada 24.-25. septembrī, Dobeles pilsētā un Bērzes pagastā visi interesenti ir aicināti uz 10. Zemgales stāstnieku festivālu “Gāž podus Rundālē”.

 

Informāciju sagatavoja:

Jeremejs Reinis Druvietis
UNESCO LNK Kultūras sektora vadītājs