2014. gada 23. oktobrī plkst. 17.00 Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas konferenču zālē (Rīgā, Rūpniecības ielā 10) pazīstamais austriešu aktieris un režisors Martins Valcs (Martin Waltz) lasīs austriešu dzejnieka Georga Trākla dzeju. Pasākumā muzikālo priekšnesumu sniegs LNO soliste, soprāns Jūlija Vasiļjeva.

Pasākuma dalībniekus ar uzrunām sveiks Austrijas Republikas vēstniecības Latvijā konsuls Štefans Kindls (Stefan Kindl) un LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Dr.h.c.philol. Venta Kocere.

Georgs Trākls dzimis 1887. gada 3. februārī Zalcburgā. Literatūrai pievērsies jau ģimnāzijas gados, rakstot lugas un dzejoļus. Studējis farmakoloģiju Vīnes universitātē, vēlāk ar draugu atbalstu pievērsies dzejošanai.Georgs Trākls savā mūžā pieredzēja tikai viena dzejoļu krājuma izdošanu. Viņš bija rudens, tumšo krāsu un vakara dzejnieks. Savā dzejā Trākls rada vientulības, pamestības, un skumju pasauli. Viņa dzejoļi ir ļoti muzikāli, viņiem piemīt mierīga, neiznīcīga skaņa, kaut ļoti bieži tie runā par iznīcīgumu. Sabrukuma klusie toņi, gan viņa līrikā, gan viņa dzīvē. Dzejnieka veselību sagrāva alkohols un narkotikas, viņu spēcīgi ietekmēja Pirmā pasaules kara šausmas. Trāklu nosūtīja uz fronti ārstēt ievainotos. Georgs Trākls miris 1914. gada 3.novembrī Krakovā neilgi pēc kaujas pie Grodekas. Viņs tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgakajiem austriešu ekspresionisma pārstāvjiem.

Martins Valcs dzimis 1953. gadā Vīnē, studējis aktiermāklu un režiju Maksa Reinharda semināra (Max-Reinhardt-Seminar) Vīnē. Darbojies kā aktieris, režisors un direkcijas valdes loceklis Getingenas Vācu teātrī, teatrī Burgtheater Vīnē, Bavārijas Valsts teātrī Minhenē, Cīrihes teātrī. Ar daudzu Austrijas Kultūras forumu un vēstniecību ielūgumu Martins Valcs piedalās austriešu autoru lasījumos visā pasaulē (Alžīrija, Brazīlija, Ķīna, Somija, Gruzija, Kazahstana, Malta, Šveice, Turcija, Ukraina, Krievija u.c.) Viņš ir slavenā Holivudas aktiera Kristofa Valca brālis.

Jūlija Vasiļjeva (soprāns) absolvējusi Latvijas Mūzikas akadēmijas maģistrantūru (prof. Lilijas Greidānes klase) un bakalaura studijas (prof. Anitas Garančas klase). Piedalījusies operas studijas “Figaro” iestudējumos, uzstājusies kamermūzikas koncertos. Kopš 2007. gada Jūlija Vasiļjeva sadarbojas ar Londonas Karaliskās akadēmijas profesori Alisonu Pīrsu. 2012. gadā piedalījusies vācu operas aģentūras Tennigkeit rīkotajā vasaras festivālā Itālijā.

Jūlija Vasiļjeva ir Ināras un Borisa Teterevu fonda atbalstītās Latvijas Nacionālās operas akadēmijas audzēkne.

Pasākumu organizē Austrijas Republikas vēstniecība Latvijā un LUAB Austrijas bibliotēka RĪGA.

Tālrunis uzziņām 26800236