“Pašlaik mums ir ļoti nepieciešama spēcīga solidaritāte un savstarpēja palīdzība. Lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc aizsardzības līdzekļiem sakarā ar koronavīrusa uzliesmojumu, mēs esam mobilizējuši savus procesus un cilvēkresursus un sadarbībā ar Robotikas skolu esam sākuši koordinēt sejas aizsardzības vairogu ražošanu Lietuvas bibliotēkās,” norāda Lietuvas Nacionālās bibliotēkas direktors Renaldas Gudauskas.

“Kopumā akcijai – lai atbalstītu vietējo medicīnas iestāžu darbiniekus – ir pievienojušās 54 bibliotēkas visā Lietuvā. Mēs turpināsim ražot 3D drukātos sejas vairogus pēc pieprasījuma. Šie vairogi tiks piegādāti ne tikai veselības aprūpes darbiniekiem, bet arī brīvprātīgajiem un citu profesiju pārstāvjiem, kuri strādā paaugstināta riska apstākļos,” uzsver projekta koordinators un Lietuvas Nacionālās bibliotēkas DIY darbnīcas (DIY Workshop) vadītājs Donatas Kubilius.

Sejas vairogu ražošanu bibliotēkas uzsāka marta vidū. Pirmajā ražošanas posmā tika izveidoti 1669 sejas vairogi. Tāpat trīs bibliotēkas (Lietuvas Nacionālā bibliotēka, Viļņas apriņķa publiskā bibliotēka un Kauņas apriņķa publiskā bibliotēka) ir saņēmušas 10 800 vairogu sagataves no videi draudzīgas plastmasas, kuras, pamatojoties uz pieprasījumu, tiek izplatītas bibliotēkām. Bibliotēkās strādājošie brīvprātīgie, izmantojot 3D printerus, izgatavo nepieciešamās montāžas sastāvdaļas un nosūta iesaiņotos aizsarglīdzekļus medicīnas iestādēm, kas apkalpo viņu teritorijas.

Sejas vairogs aizsargā seju un piedāvā aizsardzību pret vīrusiem, kas ir gaisā, tādējādi samazinot koronavīrusa izplatības iespējamību. Sejas vairogu dizains ir Robotikas skolas, brīvprātīgo un 3D Radošās komandas kopīga darba rezultāts. Lietuvas Nacionālā bibliotēka 2019.–2020. gadā valsts galvenajām publiskajām bibliotēkām iegādājās 58 jaunus 3D printerus projekta “Promoting Smart Use of Refurbished Public Internet Access Infrastructure Among Residents” ietvaros (projekts finansēts no Eiropas Savienības struktūrfondu investīciju programmas).

Pēc karantīnas ieviešanas 16. martā Lietuvas bibliotēkas ir slēgtas koronavīrusa uzliesmojuma dēļ. Izprotot šāda pakalpojuma nozīmi un steidzamību, bibliotēkas uzņēmās iniciatīvu veikt darbu brīvprātīgi, izmantojot savus līdzekļus un resursus.

Sagatavots pēc Lietuvas Nacionālās bibliotēkas sniegtās informācijas.

Informāciju sagatavoja:

Kristīne Deksne