Prasme iegūt kultūraugu sēklas un tradīcija audzēt pašiem savu paŗtiku ir ikvienas tautas izdzīvošanas pamats. Vēl Latvijā varam atrast kultūraugus, kas pārmantoti no mammām un vecmāmiņam, tāpēc svarīgi iegūt pašiem prasmes mantotos kultūraugus audzēt un turpināt!

2022. gadā iegūtā pieredze parādīja, ka augu sēklu maiņas punkti* labi iederas bibliotēkās, mantoto kultūraugu ekspozīcijas labi papildina muzeju brīvdabas ekspozīcijas. Lai katrā Latvijas pagastā vietējiem iedzīvotājiem būtu iespēja mainīties ar vietējām sēklām, vēlamies sadarboties ar Latvijas bibliotēkām un muzejiem. Latvijas Permakultūras biedrība piedāvā bibliotēku un muzeju darbiniekiem piedalīties mācībās ar ievērojami mazāku līdzmaksājumu.

Aicinām izmantot šo iespēju, lai apgūtu pamatus augu bioloģijā un sēklu ievākšanā, kā arī uzzinātu par augu veselības uzturēšanu, augsnes auglības vairošanu dabiskā veidā, bioloģiskās daudzveidības vairošanu dārzā un citām gudrībām. Kā arī iegūt materiālus un pieredzes stāstus par sēklu maiņas punktu organizēšanu savā kopienā.

Bibliotēku un muzeju darbiniekiem šīs apmācības tiek piedāvātas par simbolisku samaksu – 7 eiro.

Plašāka informācija un reģistrēšanās ŠEIT.

Programmā:

• ābece bioloģijā un sēklu ievākšanā;
  • augu veselības uzturēšana (lai ar augiem un sēklām neizplatītu slimības);
  • augsnes auglības vairošana dabiskā veidā;
  • bioloģiskās daudzveidības vairošana dārzā (par vērtīgiem augiem, dzīvniekiem, kukaiņiem);
  • permakultūras knifi;
  • augu sēklu maiņas punkts.

Informāciju par sēklu ievākšanu var patstāvīgi apgūt publicētajos materiālos sadaļā par sēklu lološanu.

2023. gada 10. janvārī 18.30–20.30, tiešsaistē (atkārtojums ierakstā sestdien 14. janvārī 10.00)

• Kādēļ svarīgi pašiem ievākt sēklas – Sandra Stabinge (LPB sēklu lolotāju kustības iniciatore);
  • Dabiska augsnes auglības veidošana – Daira Kiļupe (Šveices Permakultūras akadēmijā sertificēta permakultūras dizainere, “Bioefekts” kvalitātes sistēmas vadītāja);
  • Ieraksts mājas darbam: ievads sēklu ievākšanā – Anta Sparinska (dr.Biol., Bulduru Dārzkopības vidusskola);
  • Piemērotas agrotehnikas nozīme, augu seka – video par konkrētiem augiem mājaslapā.

2023. gada 17. janvārī 18.30, patstāvīgais darbs mājās – iepriekšējo gadu video materiālu skatīšanās

• Mikroklimata veidošana – Māris Narvils (LLKC vecākais speciālists dārzkopībā);
  • Augu veselība – Anitra Lestlande (Valsts augu aizsardzības dienests).

Līdz 23. janvārim būs jāaizpilda anketas par sēklu ievākšanas ABC un augu veselību un jāsagatavo jautājumi Antai Sparinskai un Anitrai Lestlandei.

2023. gada 24. janvārī 18.30, tiešsaistē (atkārtojums ierakstā sestdien 28. janvārī 10.00)

• Atbildes uz jautājumiem par audzēšanu – Anta Sparinska (dr.Biol., Bulduru Dārzkopības vidusskola);
  • Atbildes uz jautājumiem par augu veselību – Anitra Lestlande (Valsts augu aizsardzības dienests);
  • Ierakstā: sēklu glabāšana Gēnu bankā – Agnese Gailīte (dr.Biol., “Silava” pētniece); Sandras Stabinges papildinājumi, kā līdzīgus žāvēšanas, glabāšanas, apstākļus atrast mājās;
  • Augu sēklu un stādu sagatavošana sēklu maiņai (dīdzības pārbaude, apraksti) — Sandra Stabinge.

2023. gada 4. februārī 11.00-16.00 Nacionālajā Botāniskajā dārzā Oranžērijas zālē
(ieejas biļete ar atlaidi 4 eiro, paroli dalībniekiem izsūtīsim)

• 10.30–11.00 Ierašanās, sēklu izkārtošana un rīta tēja;
  • 11.00–11.30 Atklāšanas uzruna, sēklu maiņas principi, sēklu maiņas punkta veidošana un uzturēšana, datubāze mantotiem kultūraugiem un etiķešu drukāšanai – Sandra Stabinge;
  • 11.30–12.30 Lekcija — Dabas daudzveidība un dārza ekosistēmas veidošana – Raivis Bahšteins (LBLA lauksaimniecības politikas eksperts, žurnāla “Bioloģiski” galvenais redaktors);
  • 12.30–13.00 Sēklu maiņa – audzētāji katrs stāsta par saviem lolotajiem vai mantotajiem augiem (auga vēsture, auga īpašības utt.);
  • 13.00–14.00 Pusdienas no līdzi paņemtiem groziņiem un oranžērijas apskate;
  • 14.00–15.30 Sēklu maiņa turpinājums – audzētāji katrs stāsta par saviem lolotajiem vai mantotajiem augiem (auga vēsture, auga īpašības utt.);
  • 15.30–16.00 Noslēguma aplis un dziesmas;
  • 16.00–16.30 Zāles nokopšana (17.00 veras ciet botāniskā dārza vārti).

Dalībniekiem būs piekļuve iepriekšējo gadu materiāliem.

Dalībnieki, kuri piedalīsies visās nodarbībās un izpildīs vienkāršus testa jautājumus, saņems Permakultūras biedrības izsniegtu augu sēklu lolološanas kursu apmeklēšanas apliecinājumu.

Pilna maksa – 40 eiro (plus 4 eiro ieejas maksa būs Salaspils Botāniskā dārza kasē).
Permakultūras biedrības biedriem – 30 eiro.
Bibliotēku un muzeju darbiniekiem – 7 eiro. (Reģistrējoties, jānorāda darba vieta.)

Iepriekšējo gadu augu maiņas punktu uzturētājiem – sēklu vēstnešiem – bez maksas.
(Reģistrējoties jānorāda maiņas punkta vieta.)

Svarīgi! Gadījumā, ja mācību maksa ir šķērslis dalībai un ir liela vēlme darboties mantoto kultūraugu saglabāšanā, dodiet ziņu, jo brīvprātīgais darbs šajā jomā ir ļoti nepieciešams. riekstotaji@gmail.com

* Lai augu sēklu maiņas punkts veiksmīgi darbotos vietējo iedzīvotāju kopējam labumam – ir nepieciešams sēklu vēstnesis – cilvēks, kurš ir noklausījies augu sēklu lološanas kursus un izprot pamata ideju, kādēļ ir vērts audzēt vietējos augus, īpaši saglabājot mantotos kultūraugus. Vēstnesis, kurš var palīdzēt noformēt aprakstus par augiem un izstāstīt vietējo augu saglabāšanas nozīmību augu maiņas punkta apmeklētājiem.

Lasi arī: Augu un sēklu maiņas punkti Latvijas bibliotēkās

Informāciju sagatavoja: