Draudzīgā aicinājuma dienu 1935. gada 28. janvārī aizsāka Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis, sakot: "Mūsu lauku bibliotēkas skolās, biedrībās, pagastu namos ilgāku laiku nav papildinātas. Bibliotēku pārzinātāji bez grāmatu lasītāju, bez kaimiņu, bez plašākas sabiedrības palīdzības nevar grāmatas atjaunot, bibliotēkas papildināt. Iesim viņiem talkā!"

"Draudzīgais aicinājums" ieguva lielu popularitāti un atkārtojās katru gadu līdz pat 1939. gadam. Vēlāk labdarības tradīcija tika pārtraukta, līdz tika atjaunota pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados.

Piemēram, Jelgavā šodien plkst. 17 Jelgavas domes Konferenču zālē Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš pilsētas izglītības iestāžu vadītājiem pasniegs grāmatas akcijā "Draudzīgais aicinājums", aģentūru LETA informēja Jelgavas pašvaldības preses sekretāre Līga Klismeta.

Jelgavas dome izglītības iestādēm grāmatas tradicionāli dāvina jau astoto gadu pēc kārtas. 38 Jelgavas skolas un bērnudārzi saņems četras grāmatas katrs.

Pirmsskolas izglītības iestādes iegūs latviešu folkloras krājumu "Gudru ņēmu padomiņu", kā arī divus izglītojošus izdevumus – "Mazā teicamnieka enciklopēdiju" un "Dabas enciklopēdiju".

Savukārt skolām tiks pasniegts "Lielais skolas atlants", enciklopēdisks izdevums "Augu dzīve" par Latvijas augiem un izglītojoša grāmata "Brīnumzemes. Cilvēces pasakainie dārgumi".

Visu skolu bibliotēkas papildinās albums "Jelgava, mana Jelgaviņa", kurā ir apkopotas Jelgavas mākslinieku gleznu, grafiku un tēlniecības darbu reprodukcijas no Ģ. Eliasa Vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Valmierā jau 11. gadu Valmieras pašvaldības domes deputāti, kā arī administrācijas darbinieki, atsaucoties Kārļa Ulmaņa 1935. gada 28. janvārī izteiktajam "Draudzīgajam aicinājumam", dāvinās grāmatas Valmieras izglītības iestādēm.

Plkst. 14.30 Valmieras pašvaldības administratīvajā ēkā domes deputāti un pašvaldības darbinieki akcijā "Draudzīgais aicinājums" par saviem līdzekļiem iegādātās grāmatas pasniegs Valmieras izglītības iestāžu vadītājiem.

Šogad grāmatas saņems gan pirmsskolas izglītības iestādes, gan vispārizglītojošās skolas, gan interešu un profesionālās izglītības iestādes.

Ik gadu "Draudzīgā aicinājuma" ietvaros izglītības iestāžu bibliotēkās nonāk grāmatas, kas noder gan skolēniem, gan pedagogiem, – enciklopēdijas, dažādi izdevumi par pasaules un Latvijas vēsturi, dabu Latvijā un citas.

LETA