Dāvinājumu pasniegs Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības valdes pārstāvis. Ar šo sadaļu noslēgsies latgaliešu izcelsmes somu kinorežisora Teuvo Tulio (Teodora Antonija Tugaja, 23.08.1912.–  08.06.2000.) 100. gadskārtai veltītā piemiņas diena.

Pasākumā piedalīsies gan Rēzeknes Centrālajās bibliotēkas, gan Rēzeknes domes, gan Latvijas Nacionālās  bibliotēkas Atbalsta biedrības pārstāvji. Aicināts ikviens interesents. Noslēgumā tiks  demonstrēta Tulio filma “Mīlestības krustā”.

Ar LNB Atbalsta biedrības starpniecību ziedotās 12 Tulio filmas turpmāk jebkurš varēs noskatīties Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā.  Pateicoties ziedotājam, šādu filmu kolekciju un grāmatas saņēmis arī Rīgas Kino muzejs un Latvijas Nacionālā

bibliotēka.

Somu starptautiski atpazīstamākais kino režisors Aki Kaurismeki Tulio nodēvējis par somu režisoru Nr.1. Bērnību pavadījis Latvijā, viņš slavu guva citur, lai vēlāk kristu nežēlastībā, taču tiktu pieminēts vēl šodien. Īstajā vārdā Teodors Antonijs Tugajs pēc dzīves Latvijā jau agri pārcēlās uz Somiju, kur guva atzinību kā mēmā kino aktieris un tika dēvēts par “somu Valentīno” (pēc analoģijas ar Holivudas mēmā kino zvaigzni Rūdolfu Valentīno). Pievēršoties režijai, Tulio radīja izteiktas melodrāmas – skaistas sievietes tajās mīlēja, cieta, un ļāvās likteņa nežēlīgajiem triecieniem alkohola un vīriešu – pavedinātāju veidolā. Tulio darbi (1930-tie – 1970-tie gadi) tiek vērtēti gana pretrunīgi – viņam piedēvēta gan klišeju atražošana, gan pats dēvēts par protofeministu, gan somu un pasaules kino dārgumu, jo viņam veltītas filmu retrospektīvas tiek izrādītas visā pasaulē.

Kinorežisora Teuvo Tulio  100. gadskārtai veltītie pasākumi 6. augustā:

12.00 Piemiņas koku stādīšana Kultūras darbiniekiem veltītajā parkā Strēlnieku ielā 1c, Rēzeknē, tikšanās ar keramiķi Leonardu Vinceviču;

13.00 Brauciens pa Teuvo Tulio piemiņas vietām: Dzimtās mājas piemiņas akmens un krucifikss Ilzeskalna pagastā, Sološnīku kapi, kurā atdusas Teodora vecvecāki, Nautrēnu vidusskolas muzeja telpas apmeklējums;

16.00 Piemiņas dievkalpojums Nautrēnu Romas katoļu baznīcā Rogovkā;

18.00 Teuvo Tulio filmu kolekcijas un viņam veltītu grāmatu dāvinājuma svinīga nodošana Rēzeknes Centrālajai bibliotēkai, kinofilmas demonstrēšana, Rēzeknes pilsētas domes zāle, Atbrīvošanas alejā 93;
22.00 Latgaliešu mūzikas grupu koncerts. Green Novice, Inde Indive, Sovvaļnīks, Bez PVN, Dabasu Durovys, Likteņeigais pagrīzīņs iz Vainovu, Raiņa parks.