Izziņas taku par Albertu Kronenbergu un viņa daiļradi izveidojuši Slokas pamatskolas bērni un skolotāja Māra Cukura. Ar Jūrmalas pilsētas domes finansiālu atbalstu ir tapis arī buklets par taku, kuru zīmējis Slokas pamatskolas skolnieks Gatis Vilciņš.
 
Taka sākas no Slokas bibliotēkas (Raiņa ielā 3) un beidzas Braņķu ciemā “Ceriņu“ māju vietā, kur 1887. gada 18. oktobrī ir dzimis mākslinieks Alberts Kronenbergs. Takas kopējais garums ir 5 km, un pastaigas ilgst apmēram divas stundas.
 
Izziņas takas apmeklējuma noslēgumā plkst. 12.00 Slokas speciālās internātskolas sporta zālē (Dzirnavu ielā 50) skolotāja Māra Cukura un skolēni dalīsies iespaidos un pārdomās par takā ieraudzīto, atbildot uz jautājumiem un uzzīmējot savus iespaidus par mazo ganiņu.
 
Izcilā novadnieka jubilejas gadu Jūrmalā iezīmē ar vairāku pasākumu ciklu. Septembrī Jūrmalas teātris iesāka svinības ar Sprunguļmuižas gadatirgu Bulduros. Jūrmalas pilsētas muzeja filiālē Aspazijas mājā atklāja A. Kronenberga jubilejai veltītu izstādi "Pieci kaķi un Mazais ganiņš – jūrmalnieki".
 
Pasākumu cikls turpināsies un pie Slokas bibliotēkas Jūrmalas pilsētas dome plāno novietot tēlnieka Edvīna Krūmiņa gatavoto Alberta Kronenberga piemiņas zīmi. Jūrmalas pilsētas muzejs veido īpašu bukletu "Jūrmala bērna acīm", atbilstoši bērnu interesēm atzīmējot pilsētas kultūrvēsturiskos objektus, dabas un atpūtas vietas. Slokas bibliotēka aicinās uz literāru sarīkojumu "Ienāc Alberta Kronenberga grāmatu pasaulē". Tajā paredzēta tikšanās ar slocenieci aktrisi Antu Krūmiņu, kas dažādu tautas instrumentu pavadījumā citēs A.Kronenberga darbu "Vecā beka".
 
Grafiķis un dzejnieks Alberts Kronenbergs (1887-1958), ko pazīstam galvenokārt kā bērnu grāmatu autoru un ilustratoru, dzimis un uzaudzis Slokā. Pirmo izglītību Alberts ieguva krusttēva Alberta Hāznera tautas skolā, kas atradās tagadējā Valkas ielā Jūrmalā. 1903. gadā Kronenbergu ģimene pieņēma tālaika latviešu zemniekiem neraksturīgu lēmumu – sūtīt jaunāko dēlu mākslas skolā. Alberts iestājās B. Blūma zīmēšanas skolā un pēc trīs gadiem – Jaņa Rozentāla privātstudijā, bet 1911. gadā – Pēterburgas Ķeizariskās mākslas veicināšanas biedrības skolā.
 
Alberta Kronenberga zīmējumi un panti bijuši kopā ar vairākām mūsu tautas paaudzēm. Ar īpašu siltumu atmiņā nāk mākslinieka uzburtie pasaku tēli: Mazais ganiņš, Tuntuļu Jurītis, Gerhards Erhads Sīpoliņš, Pieci kaķi.
 
Pirmā pazīstamā mākslinieka, žurnālu "Mazās Jaunības Tekas" un "Jaunības Tekas" līdzstrādnieka Alberta Kronenberga bilžu grāmata bērniem ar autora tekstu "Mazais ganiņš" iznāca 1931. gadā. Ieguvusi bērnu mīlestību, tā atkārtoti iznāca vairākkārt, arī ar Raimonda Paula mūziku 1992. gadā. "Mazais ganiņš" iznācis arī krievu valodā, pēc tās veidoti vairāki uzvedumi. Trīsdesmitajos gados ar Kronenberga ilustrācijām un tekstu iznāk: "Zelta laiki", "Tuntuļu Jurītis", "Jērādiņa" un "Sprunguļmuižas gadatirgus", 1944. gadā iznāk "Ābece Zelta atslēdziņa" ar A. Kronenberga pantiem un ilustrācijām. Pēckara gados mākslinieks vairāk pievērsās tautasdziesmu, mīklu un sakāmvārdu ilustrēšanai, pazīstamākā viņa grāmata "Pieci kaķi" iznāca 1967. gadā. 1924. gadā A. Kronenbergs ilustrējis Aspazijas bērnības atmiņu grāmatu "Zila debess zelta mākoņos".
 
Alberts Kronenbergs guldīts Meža kapos, pieminekli "Mazais ganiņš" viņa kapa vietai veidojis tēlnieks Juris Mauriņš. Mākslinieka un literāta dzimta joprojām dzīvo Jūrmalā.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Veronika Ramāne
Jūrmalas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieka pienākumu izpildītāja
 
Papildinformācija:
Tālr.: 7093872
Fakss: 7093871