Jau trešo reizi tiks pasniegta VAS “Latvijas valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

 

Žūrija nolēmusi, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir vācu rakstniece Anete Mīrsva (Annette Mierswa), bet balvu par viņas grāmatas “Samsona ceļojums” (Jāņa Rozes apgāds) tulkojumu latviešu valodā saņems Inga Karlsberga.

 

Anetei Mīrsvai balva piešķirta par garstāstu “Samsona ceļojums”, kurā, tēlojot zēna un viņa suņa pēdējo kopīgo ceļojumu un mācīšanos pieņemt nāves realitāti, emocionāli spēcīgi un dzīvi apliecinošā noskaņā izskan atziņa par dzīves rituma dabiskumu un noslēguma nenovēršamību, kā arī patieso vērtību – draudzības, sirdsgudrības, empātijas un drosmes – apliecinājums.

 

“Inga Karlsberga augstā profesionālā līmenī veikusi grāmatas tulkojumu, kurā smalki izjustais valodas plūduma atveidojums ļauj precīzi uztvert ikdienišķās detaļas un sekot notikumu nesasteigtajam ritmam”, saka žūrijas priekšsēdētāja Ilze Stikāne.

 

Anete Mīrsva piedalīsies Starptautiskajos bērnu literatūras lasījumos “Vai taureņi taurē un mīdijas mīdās?” 24. jūlijā Gaismas pils korē (11.stāvā, Mūkuslas ielā 3, sākums 11.30).

 

Kas šogad būs Baltvilka balvas ieguvēji oriģinālliteratūrā un grāmatu mākslā, noskaidrosies balvas pasniegšanas ceremonijā 24. jūlijā, Jāņa Baltvilka 73.dzimšanas dienā.

 

Žūrija vērtējusi latviešu valodā izdotās bērnu grāmatas, kas iznākušas no 2016. gada maija līdz šā gada maijam, un nosaukusi 10 nominantus: rakstniekus Juri Zvrigzdiņu par stāstu “Tobiass, Čārlijs un neredzamais spoks”, Māri Runguli par grāmatu “Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti”, Uldi Ausekli par dzejas krājumu “Kaķēns margrietiņās”, māksliniekus Elīnu Brasliņu par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai “Tobiass, Čārlijs un neredzamais spoks” un Luīzes Pastores grāmatām “Operācija maska” un “Pēdējais ķēniņš”, Māru Višku par ilustrācijām Ulda Daugaviņa grāmatai ‘’Baltais lācis. Pasaku pavārgrāmata bērniem”, Anitu Kreitusi par ilustrācijām grāmatai “Puika, kas zīmēja kaķus”, Kristianu Brekti par ilustrācijām Māra Runguļa grāmatai “Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti” un par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 85 – Fricis Brāda “Vakars”. Kristians Brekte nominēts arī VAS “Latvijas valsts meži” balvai par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā “Jaunaudze”, savukārt autore Rūta Briede par savu debijas grāmatu “Kaiju karalienes noslēpums” balvai nominēta gan rakstniecības, gan mākslas kategorijā, kā arī pretendē uz LVM balvu par debiju “Jaunaudze”. Arī Sanita Reinsone par grāmatu “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju”, Toms Kalninskis par grāmatu “Zaķa Garauša laimes zeme” un Dārta Stafecka par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 90 – Ilmārs Šlāpins “Es tiešām gribu sunīti” nominēti LVM balvai par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā “Jaunaudze”.

 

Šogad grāmatas vērtēja LBJLP prezidente un Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, LMA docente Aiga Dzalbe, kultūras žurnāliste Santa Remere, aktieris un režisors Jānis Znotiņš, “Iespējamās misijas” direktors Kārlis Andersons.

 

Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā un ar to saistīto pasākumu norisi finansiāli un organizatoriski atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Starptautiskā Ventspils rakstnieku un tulkotāju māja, VAS Latvijas valsts meži, Gētes institūts Rīgā, Latvijas Nacionālā bibliotēka, studija Pixelart. Informatīvie atbalstītāji: nedēļas žurnāls IR, nacionālā ziņu aģentūra LETA, Latvijas Radio, kultūras laikraksts KDi, LSM.lv, DELFI un Satori.

 

Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegšana notiek kopš 2004. gada, bet kopš 2008. gada balvu piešķir arī vienam Baltijas jūras reģiona rakstniekam un viņa darba tulkotājam. Balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.

 

Baltvilka balvas mērķis ir palīdzēt latviešu bērnu literatūrai nonākt jaunā attīstības pakāpē, pievērst talantīgu rakstnieku un mākslinieku interesi bērnu grāmatām un rosināt bērnus un viņu vecākus izvēlēties augstvērtīgas grāmatas.

 

 

Papildu informācija:

Alīse Nīgale

Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā koordinatore

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes valdes pārstāve

Tālr.: 29158438

E-pasts: alise.nigale@gmail.com

https://www.facebook.com/IBBYLV