Grāmatu krājums sāka veidoties jau 2010. gadā, kad Rīgā norisinājās pasaules mēroga Eiropas Sinologu asociācijas (EACS) konference, pateicoties kurai Latvijai tika pievērsta nozares speciālistu uzmanība.

Kopš tā laika krājums sāka augt, galvenokārt pateicoties dāvinājumiem. Izdevumi tiek saņemti gan no ārvalstu organizācijām un bibliotēkām, gan no privātām kolekcijām. Dāvinātāju sarakstā ir Dzjan Dzjinguo Starptautiskās mācību apmaiņas fonds, Nacionālā Centrālā bibliotēka un tās Sinoloģijas centrs, Japānas Fonds un Japānas Izdevēju asociācija kultūras apmaiņas veicināšanai, Japānas privāto augstskolu bibliotēku asociācija, ĶTR valdība, Šanhajas bibliotēka, Korejas fonds, Vircburgas Universitāte, Austrumāzijas valstu vēstniecības Latvijā, kā arī citi.

Īpaši atzīmējami ir divi nesen saņemtie dāvinājumi no nozares speciālistiem Latvijā – no Edgara Kataja ģimenes un no Pētera Pildegoviča, kas būtiski paplašināja lasītavas vārdnīcu klāstu un papildināja krājumu ar uzziņu literatūru, grāmatām par Ķīnas un Japānas vēsturi, ģeogrāfiju un citām nozarēm.

Tā kā AsiaRes krājumā ienāk daudz grāmatu austrumu valodās, kā arī lasītavas profila specifikas dēļ, šeit strādā divi Āzijas studiju speciālisti. Viņu uzdevumos ietilpst ne tikai lasītāju apkalpošana un konsultāciju sniegšana, bet arī ķīniešu, japāņu un korejiešu izdevumu kataloģizēšana. Darbs lasītavā prasa gan attiecīgo valstu valodu zināšanas, gan izpratni par to vēsturi, sabiedrību un kultūru.

Pateicoties ārzemju fondu, institūciju un privāto dāvinātāju atsaucībai un atbalstam, LNB telpās izdevās izveidot specializēto Austrumāzijas pētniecības bibliotēku, kas, iespējams, ir spēcīgākā nozares kolekcija Baltijas valstīs. Tas ļauj AsiaRes sniegt atbalstu studentiem viņu mācību procesā un veicināt pētniecisko darbību Latvijā.

Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, AsiaRes telpā regulāri tiek rīkoti dažādi pasākumi, kuru uzdevums ir ne tikai sekmēt topošo specialistu izpratni, bet arī iepazīstināt Latvijas sabiedrību ar Austrumāzijas valstu īpatnībām un bagāto kultūru. Lasītavā ar lekcijām ir uzstājušies LU mācībspēki, Baltijas austrumpētnieki, kā arī zinātnieki no citām Eiropas un Āzijas valstīm.

Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra lasītavā notiek ne tikai akadēmiskās lekcijas un semināri, bet arī radošās darbnīcas un izstādes. Piemēram, AsiaRes lasītavā rīkotās origami darbnīcas iepatikās gan maziem, gan lieliem.

Savas darbības sešos gados lasītavā tika izstādīti foto darbi par Taibeju, Šanhajas bibliotēkas Jaungada attēlu kolekcija, ķīniešu kaligrāfija un citi mākslas darbi. Šajā laikā ir izveidojusies cieša sadarbība ar Latvijas ķīniešu gleznošanas studiju “Lidojošā ota”, kas vairākkārt rīkoja savu pasniedzēju un mācekļu darbu izstādes AsiaRes telpās. Arī tagad no 15. septembra līdz gada beigām lasītavas telpās varēs apskatīt jaunu “Lidojošās otas” izstādi – “Ūdens un krāsu mīlas dziesma”.

2019. gada decembrī, neilgi pirms LNB slēgšanas klātienes apmeklējumam sakarā ar ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī, Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra lasītavā tika atvērta krājuma izlase “P. Šmita Austrumu puslode”. Tas notika ar UNESCO atbalstu, svinot slavenā valodnieka, folklorista, etnogrāfa un austrumpētnieka 150. gadadienu. Atšķirībā no citām izstādēm, tajā tika izstādīti eksponāti tieši no LNB kolekcijām. Izstādes tapšanas procesā tika ieguldīts liels darbs, pētot Pētera Šmita fonda dokumentus un rokrakstus, lai padarītu maz zināmo krājumu pieejamu un saprotamu apmeklētājiem.

Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēka kopš savas atvēršanas pastāvīgi pilnveidojas, lai piedāvātu pilnvērtīgu pētniecības un mācību telpu studentiem, pētniekiem, kā arī ikvienam interesentam, kurus aizrauj Austrumāzijas valstis. Ar lasītavas darbalaikiem un kontaktinformāciju var iepazīties LNB mājaslapā, bet par jaunieguvumiem un pasākumiem var uzzināt Facebook lapā.

 

Informāciju sagatavoja:
Ekaterina Pavlova
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas vadītāja