1967. gadā tradīciju aizsāka Starptautiskā Bērnu un jaunatnes literatūras padome (International Board on Books for Young People, IBBY), un ik gadu no 80 dalībvalstīm tiek izvēlēta viena valsts, kurai uztic sagatavot vēstījumu pasaules bērniem. Pazīstams bērnu rakstnieks sagatavo vēstījuma tekstu, savukārt mākslinieks zīmē atbilstošu ilustrāciju – plakātu.

Šogad pasaulē izskanēs Kanādas rakstnieka Ričarda van Kempa (Richard Van Camp) vēstījums “Stāsti ir spārni, kas ik dienas palīdz pacelties augšup”, ilustratore Džūlija Fleta (Julie Flett). Ričards van Kemps ir autors 26 grāmatām, no kurām daudzas veltītas bērniem, tajā skaitā, vismazākajiem, bet ilustratore, māksliniece Džūlija Fleta ir arī grāmatu autore.

Katru gadu Latvijas bibliotēkās plaši atzīmē Starptautisko bērnu grāmatu dienu, par pamatu ņemot vēstījuma saturu, rīkojot daudzveidīgas grāmatu izstādes, radošus pasākumus, lasījumus, tikšanos ar grāmatu autoriem un ilustratoriem. Svarīga bērnu grāmatu dienas daļa Latvijā ir tradicionālā Pavasara konference, ko rīko Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs un Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome. Starptautiskā konference “Grāmatu pumpuri attēlos raisās” notiks 12. aprīlī, šogad tā būs veltīta bērnu bilžu grāmatām un ilustrācijai.

Konferences programma

Starptautiskās bērnu grāmatu dienas plakātu var lejuplādēt: https://www.ibby.org/awards-activities/activities/international-childrens-book-day

Stāsti ir spārni, kas ik dienas palīdz pacelties augšup
Lasīšana ir brīvība. Lasīšana ir elpa.
Lasot tu ieraugi mūsu pasauli citām acīm un nokļūsti tādās pasaulēs, kuras vairs nevēlies atstāt.
Lasīšana tavam garam ļauj sapņot.
Mēdz teikt, ka grāmatas kļūst par draugiem uz mūžu, un es tam piekrītu.
Kad lasi, tavs ideālais Visums tikai aug augumā.
Stāsti ir spārni, kas ik dienas palīdz pacelties augšup, tāpēc atrodi grāmatas, kas uzrunā tavu garu, sirdi un prātu!
Stāsti ir zāles. Tie dziedē. Mierina. Iedvesmo. Māca.
Lai svētīti stāstnieki, lasītāji un klausītāji! Lai svētītas grāmatas! Tās ir zāles, kas ļaus piedzīvot labāku, gaišāku pasauli.
Mahsi cho. Liels paldies.

Autors: Ričards van Kemps (Richard Van Camp)
Ilustratore: Džūlija Fleta (Julie Flett)
No angļu valodas atdzejojusi: Māra Cielēna

Informāciju sagatavoja: