Projektā piedalīsies RCB filiālbibliotēkas, kurām ir pieejamas ārtelpas – dārzs, pagalms, zaļā zona, jo iespējams, ka saskaņā ar sanitāro protokolu bibliotēku darbam pasākumi vasarā un rudenī notiks ārpus bibliotēku telpām. Tās ir RCB Bolderājas un Jaunciema filiālbibliotēkas, kā arī filiālbibliotēka „Zemgale”.

Tiks īstenota kvalitatīva kultūras pasākumu programma, kas īpaši nozīmīga attālās apkaimēs, tādās kā Jaunciems un Bolderāja, kur ir svarīgi nodrošināt kvalitatīvu kultūras piedāvājumu un pilnvērtīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Pasākumu programmā iecerēta ekskursija uz bibliotēku, viktorīnas, radoši uzdevumi u.c. Tikšanās un kopēja darbošanās ar literātēm un mākslinieci sola iepazīšanos ar radošo profesiju pārstāvju darba ikdienu. Savukārt bibliotēkas sagatavota novadpētniecības ekskursija (vai orientēšanās spēle) ļaus iepazīt apkaimes, nozīmīgas vietas un personības.

Interesenti varēs apmeklēt visas vai vienu nodarbību, kura viņus ieinteresējusi. Bērniem tiks radīta pozitīva un individuāla iepazīšanās pieredze ar bibliotēku, piedaloties interesantās aktivitātēs, nostiprināsies ieradums apmeklēt kultūras iestādi un izmantot tās piedāvājumu. Savukārt novadpētniecisko un bibliotēkas vēstures materiālu iestrāde mākslinieciskās koncepcijās ļaus tuvāk iepazīt pilsētas apkaimju kultūrvēsturiskās vērtības un īpatnības.

Aprīlī RCB un filiāles, kas šogad atzīmē nozīmīgas darba jubilejas, apkopoja un gaismā cēla dažādus novadpētniecības materiālus: foto, vēstures faktus, bibliotēkas bijušās vadītājas atmiņas, tika izveidota virtuālā izstāde par bibliotēkas dzīvi laiku lokos, tapa literāri radošais darbs. Iesaistījās RCB, kas atzīmē 115 gadu jubileju; RCB filiālbibliotēka „Avots” – 75; RCB Sarkandaugavas filiālbibliotēka, kas atzīmē 40 pastāvēšanas gadus un citas bibliotēkas. Rosinošā informācija kalpos kā radošās iedvesmas iedvesmas avots.

Maijā Pārdaugavas Mākslas un mūzikas skolas un Bolderājas Mākslas un mūzikas skolas audzēkņi tika aicināti piedalīties radošās jaunrades darbu konkursā. Bibliotēku vēstures un novadpētniecības materiāli tika nosūtīti autorēm, māksliniecei un mākslas skolas audzēkņiem. Taps zīmējumi, dzejas, īsprozas darbi par bibliotēku tēmu pagātnes, tagadnes un nākotnes perspektīvā, kā arī ļaujot vaļu fantāzijai. Skolēnu radošos darbus izvērtēs žūrija, kuras sastāvā būs RCB darbinieki un literāti un mākslinieki, kuri piedalās projektā. Tiks izveidota virtuālā izstāde, kas tiks publicēta RCB mājas lapā un sociālo tīklu kontos. Spilgtākie un oriģinālākie radošie darbi tiks publicēti 2021. gada RCB Gadagrāmatā (iznāks 2022. gadā) un saņems balvas no RCB un sadarbības partneriem, projekta atbalstītājiem – grāmatu apgādiem „Zvaigzne ABC” un „Vesta -LK”. Radošie darbi tiks eksponēti ceļojošajā izstādē RCB un filiālbibliotēkās.

Vairākas no projekta norisēm tiek realizētas sadarbībā ar literāti, ilustratori Liliju Berzinsku un literāti Eviju Gulbi, ar kurām RCB ir ilggadēja un veiksmīga sadarbība. Bibliotēku organizēti pasākumi notikuši gan pašu, gan sadarbības partneru telpās.

„Mums ir bijusi ļoti jauka sadarbība. Pateicoties RCB, esmu piedalījusies vairākos pasākumos, kur tikos ar lasītājiem, stāstīju par savām grāmatām un ilustrācijām. Notika gan manas grāmatas „Skelets skapī” atklāšanas pasākums, gan vairākas ilustrāciju izstādes,” sarakstē teic Lilija. „Sadarbība ar RCB sen pārtapusi draudzībā. Priecājos atkal un atkal tikties un piedzīvot kopā!” – virtuāli piebilst Evija.

Norises tiek plānotas un norit, ņemot vērā valstī esošos epidemioloģiskās drošības pasākumus COVID-19 pandēmijas ierobežošanai un sanitāro protokolu bibliotēku darbam.

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras projektu finansēšanas konkursa ietvaros.

 

Informāciju sagatavoja:

Rīgas Centrālās bibliotēkas
Projektu un sabiedrisko attiecību nodaļa