Lasītājiem biežāk nepieciešamās grāmatas mēģinās izkārtot plauktos turpat LNB centrālajā ēkā Krišjāņa Barona ielā 14, savukārt grāmatas, kuras ir retāk nepieciešamas, savu mājvietu atradīs Tērbatas ielā.

“Evakuētās grāmatas novērtētas kā pieprasītas un bieži izmantojamas, tādēļ tās nedrīkst atrasties tālu no lasītājiem. Sevišķi pieprasītās grāmatas, kas ir apmēram 25 000, mēs mēģināsim izvietot Krišjāņa Barona ielā, lai lasītājs uzreiz tās varētu saņemt, savukārt pārējā daļa tiks pārvietota uz Tērbatas ielu. Lai to varētu izdarīt, Tērbatas ielā ir jāatbrīvo tieši tāds grāmatas daudzums, kādu plānots pārvest, tādēļ grāmatas no Tērbatas ielas tiks aizvestas uz Silakroga krātuvi,” sacīja Vilks.

Silakroga krātuvē literatūra no Tērbatas ielas būtu glabājusies arī tad, ja bibliotēkas pārvāktos uz jauno ēku. Līdz ar to jau tagad no Tērbatas ielas grāmatas, kas ir mazāk pieprasīta literatūra, tiks pārvietotas uz vietu, no kuras tās vairs nekur citur vēlāk nebūs jāpārved. Grāmatu izvietošanai Silagrokā papildus būs nepieciešami plaukti aptuveni 30 000 grāmatu.

Plānots, ka darbi ar grāmatu pārvešanu un sakārtošanu varēti beigties divu līdz trīs mēnešu laikā, taču lasītājiem jau pakāpeniski tiks piedāvāta nepieciešamā literatūra no evakuētajām grāmatām. Izmaksas tiek aprēķinātas, un, tiklīdz tāme tiks sagatavota, sāksies grāmatu pārvietošana.

Kultūras ministrs Ints Dālderis (JL) skaidroja, ka LNB galvenās ēkas piebūve, kurā glabājās grāmatas, turpmāk izmantota vairs netiks. No bibliotēkas piebūve tiks nošķirta ar sienu, taču par tālāko piebūves ekspluatāciju jau lems VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ), līdz ar to bibliotēka savas turpmākās darbības plāno bez piebūves telpām.

“Šobrīd galvenais ir nodrošināt, lai bibliotēka turpinātu strādāt un lai pēc iespējas ātrāk lasītājiem būtu pieejama tā literatūra, kurai patlaban pieeja ir liegta,” sacīja Dālderis.

Ielūstot grāmatu krātuves grīdai, smagi cieta 30 grāmatas, bet par pārējām bibliotēkas darbinieki parūpēsies, lai tās būtu lietojamas.

Dālderis stāstīja, ka vēl gaidāms atzinums no VNĪ par bibliotēkas galvenās ēkas stāvokli. Iespējams, ka ēkai būs nepieciešami kādi pamata stiprināšanas darbi. Samērā bīstama situācija ir arī Anglikāņu ielas ēkā, tomēr VNĪ eksperti šodien stāstījuši, ka līdz 2012. gadam, kad jaunajai bibliotēkai būtu jābūt gatavai pieņemt grāmatas, ēkai vajadzētu spēt izturēt slodzi, kas tai ir patlaban.

LNB direktors informēja, ka tagad visi smagie darbi būs uz bibliotēkas darbinieku pleciem, kuriem būs jāsakārto visas evakuētās grāmatas. Viņš arī atzina, ka bibliotēkai jau ir pieredze grāmatu pārvadāšanā, jo savulaik grāmatas no Ikšķiles baznīcas tikušas vestas uz Silakrogu. Speciālisti aprēķinājuši, ka dienā būs iespējams pārvest 6000 lielu grāmatu kravu.

Kā ziņots, LNB galvenajā grāmatu krātuvē 18. jūnijā ielūza grīda un aptuveni 1200 ārzemju literatūras jaunākās un lasītāju vispieprasītākās grāmatas iekrita pagraba stāvā. Bīstamā situācijā atradās vēl ap 80 000 krātuves grāmatu, kas bija iegruvuma tuvumā. Grāmatas no bīstamās vietas tika evakuētas un patlaban atrodas LNB grāmatvedībā, Eiropas Savienības informācijas centrā un citur.

Grāmatu evakuācija no krātuves tika pabeigta 22. jūnijā. Pateicoties lielajai brīvprātīgo atsaucībai, darbus izdevās pabeigt ātrāk, nekā iecerēts, un pēdējās grāmatas glābtas, jau dziedot Jāņu dziesmas.

Grāmatu evakuācijā piedalījās vairāk nekā 300 cilvēku – LNB darbinieki, karavīri un brīvprātīgie. Brīvprātīgo palīdzība LNB būs nepieciešama arī izglābto grāmatu pārvešanai uz citām telpām.

Aila Ādamsone LETA