Kamēr “Gaismas pils” Rīgā ir uzmirdzējusi ar lielu apmeklētāju interesi un regulāriem pasākumiem, tikmēr laukos klusi spīd daudzas mazās “gaismas pilis”, kur vairāk varētu būt kā vienu, tā otru. 

 

Pagastu bibliotēkās daudzviet bibliotekāres savus tiešos pienākumus apvieno ar telpu uzkopšanu, malkas nešanu, kurināšanu un rūpēm par datoriem, elektroierīcēm. Daudzviet mazās bibliotēkas ir ciema vienīgās sabiedriskās vietas, kur ārpus mājas var pabūt siltumā un satikt cilvēkus, parunāties, pārspriest jaunumus arī tad, ja ciema kafejnīca, benzīntanks un pēdējais veikals ir likvidēts. 

 

2018.gada sākumā presē izskanēja kampaņa Limbažu novada bibliotēku tīklā, kuras ietvaros pašvaldība meklēja iespējas samazināt tēriņus, ko tā velta bibliotēku darbībai. Kā vēstīja LSM.lv, pagājušajā ziemā Limbažu novada Stienes, Straumes un Skultes bibliotēkās tika būtiski samazināts darba laiks.

 

Limbažu novadā notikušais nav izņēmums. Arī citos novados notiek “konsolidācija”, pašvaldības samazina finansējumu, darba laikus. Bibliotēkas pārtop par lielāku iestāžu filiālēm vai ārējās apkalpošanas punktiem, kā arī tiek domāts par to slēgšanu. 

 

Lai arī iedzīvotāju skaita kritums ir saprotams arguments šādai rīcībai, daudzviet netiek gādāts par esošo iedzīvotāju un lasītāju pamudināšanu izmantot bibliotēkas pakalpojumus, iedzīvotāji nesaņem informāciju par jaunākajām grāmatām, žurnāliem un interneta resursiem.

 

Mūsdienu tautas mūzikas grupa “Nielslens Lielsliens” janvārī izdod albumu “Kad Kniebējs Kniebj”. Lai pievērstu uzmanību piecām mazām Latvijas “gaismas pilīm”, “Nielslens Lielsliens” albumu prezentēs piecos pasākumos ar aktuālu dzejnieku piedalīšanos.

 

Pasākumu ietvaros uzstāsies dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš, kuram 2018.gadā klajā nācis igauņu eposa “Kalevdēls” tulkojums. Piedalīsies Madara Gruntmane, kurai pērn izdots otrais dzejoļu krājums “Dzērājmeitiņa”, un latgaliski rakstošais Raibīs jeb Oskars Orlovs, kam 2017.gadā klājā nāca krājums “Pistacejis”. Dzejnieku četrotni noslēdz Toms Treibergs – etīžu teātra “Nerten” aktieris un režisors. Viņš šobrīd veido savu trešo dzejas grāmatu, un 2018.gadā ir vadījis radio raidījumus par daudzu un dažādu Latvijas bibliotēku piedāvājumu.

 

Dzejas un mūzikas vakari mazās lauku bibliotēkās, ieeja bez maksas:

 

18.janvāris Gatartas bibliotēka, Gatarta, Drustu pagasts, Raunas novads

Dzejas lasījums – Raibīs, koncerts – Nielslens Lielsliens

 

19.janvāris Vecumu bibliotēka, Borisova, Vecumu pagasts, Viļakas novads 

Dzejas lasījums – Raibīs, koncerts – Nielslens Lielsliens

 


 

26.janvāris Stienes bibliotēka, Skultes pagasts, Limbažu novads

Dzejas lasījums – Guntars Godiņš, koncerts – Nielslens Lielsliens

 


 

1.februāris Umpārtes bibliotēka, Vecumnieku pagasts, Vecumnieku novads 

Dzejas lasījums – Toms Treibergs, koncerts – Nielslens Lielsliens

 

 

2.februāris Līkupēnu bibliotēka, Veclīkupēni, Rubas pagasts, Saldus novads 

Dzejas lasījums – Madara Gruntmane, koncerts – Nielslens Lielsliens

 

 

Vakaru noslēgumā – diskusija par attiecīgās bibliotēkas aktualitātēm, attīstības iespējām.

 

Pasākumu vakarus rīko biedrība “Drustu acs”, finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Saldus novada pašvaldība.

 

Sīkākai informācijai par pasākumiem: https://www.facebook.com/lielsliens

 

Foto: Druvo Haritonovs

 

 

Informāciju sagatvoja:

Biedrība “Drustu acs”

https://www.facebook.com/lielsliens